Skip to content

3×3 krepšinis – ką reikia žinoti?

3x3-krepšinis-ką-reikia-žinoti

Džiugi žinia krepšinio mėgėjams – 3×3 krepšinis tampa vis populiaresniu!

Jį galima žaisti su draugais kieme, mokykloje ar netgi dalyvauti, vis dažniau rengiamuose,  gatvių turnyruose. Tad, gal ir jūs jau esate pasiruošę nuvesti savo komandą į pergalių viršūnę?

Krepšinis 3×3 – pagrindiniai faktai

Formatas

3×3 krepšinis yra tradicinio penkių žaidėjų krepšinio variantas, kuriame žaidžiama trys prieš tris mažesnėje aikštelėje ir nėra atsarginių žaidėjų.

Laikas

Varžybos dažniausiai trunka iki 10 minučių arba tol, kol viena komanda pasiekia 21 tašką.

Taisyklės 

Taisyklės 3×3 krepšinyje yra panašios į tradicinio krepšinio taisykles, tačiau yra keletas skirtumų: žaidimo trukmė 10 minučių arba iki 21 taško, žaidžiama pusėje aikštelės, 3 žaidėjai be keitimų, taškai skiriami kitaip (1 už metimus iš vidaus, 2 už tritaškius), griežtesnė baudų sistema (2 baudos po 6-osios pražangos), atakos laikas 12 sekundžių vietoje 24.

Populiarumas

Krepšinis 3×3 sparčiai populiarėja visame pasaulyje dėl savo greitumo, intensyvumo ir lengvo prieinamumo. Jis yra labai mėgstamas ne tik profesionalių krepšinio žaidėjų, bet ir mėgėjų.

Tarptautinės varžybos

Yra daugybė tarptautinių 3×3 krepšinio varžybų, pavyzdžiui, FIBA 3×3 Pasaulio taurė ir Europos taurė, kuriose dalyvauja komandos iš viso pasaulio.

Aikštelė ir įranga

3×3 krepšinį galima žaisti praktiškai bet kur, kur yra aikštelė ir krepšinio kamuolys. Tai gali būti kiemas, mokyklos salė, sporto aikštelė ir pan.

Krepšinio 3×3 deriniai

Krepšinio 3×3 deriniai yra svarbi strategija, kurią naudojant komandos gali efektyviai kovoti ir siekti pergalių šiame greitame žaidime. 

Kiekvienas derinys turi savitą taktiką ir paskirtį ir yra tiesiogiai susiję su krepšinio taisyklėmis, o jų supratimas leidžia žaidėjams maksimaliai išnaudoti mažą aikštės plotą ir greitą žaidimo tempą, kad sukurtų progas įveikti priešininkus ir pasiekti pergales. 

Apžvelkime šiuos derinius, kad suprastume, kaip juos galima būtų efektyviai pritaikyti krepšinyje trys prieš tris.

1. Pick and Roll

Pick and Roll (liet. prisiveržimas ir perdavimas) yra krepšinio taktika, kurią dažnai naudojama tiek tradiciniame, penkių žaidėjų krepšinyje, tiek 3×3 krepšinyje. Ši taktika leidžia sukurti progas pelnyti taškus arba sukurti lengvą perdavimą.

Du žaidėjai žaidžia šį 3×3 krepšinio Pick and Roll derinį nuo aikštės vidurio arba iš krašto.

Instrukcijos

Vienas žaidėjas pradeda rungtynes įžaidėjo pozicijoje, o likę žaidėjai skirtinguose kraštuose.

3x3-krepsinis-Pick-and-Roll-derinys

Įžaidėjas pradeda žaidimą su krepšinio kamuoliu.

Krašte esantis žaidėjas juda taip, kad paruoštų pick-and-roll kamuolio perdavėjui.

Kamuolį perduodantis žaidėjas ieško galimybių pelnyti taškus iš pick-and-roll derinio, o įžaidėjas juda link krepšio.

Naudingi patarimai

 • Jei gynėjai keičiasi pick-and-roll žaidime, reikia stengtis išnaudoti bet kokį turimą pranašumą dėl atsiradusių klaidų.
 • Jei gynėjas, saugantis silpnąjį krašto žaidėją, nori padėti įžaidėjui, gali rasti galimybę atlikti perdavimą į kraštą arba į kampą ir mesti 3 taškus.
 • Žaidėjas gali “praslysti” už gynėjo. Taip atsirastų galimybė greitam perdavimui ir dėjimui arba perdavimui ir metimui iš vidutinio ar tolimojo nuotolio.

2. Double Back

Šis 3 prieš 3 krepšinio žaidimo derinys apima „užtvaras iš nugaros“, kad po krepšiu esantis žaidėjas galėtų atlikti laisvą metimą. Jei po pirmo uždengimo žaidėjas nėra laisvas, atsiveria galimybė žaisti po krepšiu (post up).

Instrukcijos
Pirmasis žaidėjas pasirenka pusę, nuo kurios pradeda žaidimą driblinguodamas link vieno iš kraštų.

Kamuolio pusėje esantis žaidėjas prasiveržia į priešingą pusę, kad paruoštų 3 užtvarą.

krepsinis-3x3-Double-Back-derinys

Trečiasis žaidėjas iš galinio krašto bėga link krepšio, norėdamas priimti perdavimą ir, jei įmanoma, užbaigti ataką, o antrasis žaidėjas išbėga į aikštės viršų, kad priimtų perdavimą ir galėtų atlikti metimą.

Jei perdavimas į vidinę aikštės pusę nėra geras pasirinkimas, pirmasis žaidėjas perduoda perdavimą antrajam aikštės viduryje.

Atlikęs perdavimą, pirmasis žaidėjas gauna perdavimą iš 3-iojo žaidėjo ir, prasiveržęs po krepšiu, sugauna kamuolį, kad galėtų atlikti perdavimą.

Naudingi patarimai

 • Du žaidėjai, dalyvaujantys užtvaroje, turi nuolat stebėti krepšinio kamuolį ir stengtis išnaudoti bet kokį pranašumą, kuris gali atsirasti po užtvaros arba po varžovų klaidų.
 • Labai svarbu pasirinkti tinkamą metimo poziciją. Žaidėjai turi būti kantrūs, suprasti, koks metimas yra geriausias, ir būti pasirengę atsisakyti „gero“ metimo dėl „puikaus“ metimo.
 • Jei antrasis metimas ar vieta po krepšiu nėra laisva, pirmasis žaidėjas gali išsiveržti į kraštą ir izoliuoti stipresnį varžovą arba komanda gali atlikti pick and roll derinį.

3. Pin and Pick derinys 3×3 krepšinyje 

Pin and Pick (liet. stumti ir atlikti perdavimą) yra 3×3 krepšinio taktika, kurią galima pritaikyti sukurti galimybes pelnyti taškus arba sukurti lengvą perdavimą komandos nariui, einančiam link krepšio.

Žaidžiant 3×3 krepšinį, šoniniai žaidėjai daro greitą ataką link baudos aikštelės ir keičiasi pusėmis atlikdami kryžminę užtvarą. 

Statantis užtvarą žaidėjas siekia uždengti varžovą ir gauti kamuolį po krepšiu, tuo tarpu žaidėjas, kuriam statomas užtvara, bėga į priekį. Jei nėra galimybės atlikti perdavimo po krepšiu, kamuolys perduodamas šoniniam žaidėjui greitam pick-and-roll.

Instrukcijos

Kai pirmas žaidėjas, žaidžiant 3×3 krepšinį, turi kamuolį aikštės viduryje, kraštų žaidėjai (2 ir 3) puola link apatinių aikštės blokų.

Pin-and-Pick-derinys-

Trečiasis žaidėjas užstoja antrąjį po krepšiu ir bando užspausti antrojo žaidėjo gynėją. Tuo pat metu 2-as žaidėjas perpranta gynybą ir išsiveržia į kraštą.

Jei perdavimas trečiam žaidėjui nėra laisvas, pirmasis perduoda perdavimą antrajam, o tada nubėga į priekį, kad sukurtų pick-and-roll krašte, o trečiasis žaidėjas pasitraukia į silpnąją aikštelės pusę.

Naudingi patarimai

 • Pirmas žaidėjas turi atlikti perdavimą į aikštelės centrą trečiam žaidėjui.
 • Antrasis žaidėjas numeris turėtų išbėgti į kurį nors kraštą, priklausomai nuo gynybos reakcijos į kryžminį perdavimą.
 • Reikia įsitikinti, kad pirmas žaidėjas tvirtai užstoja pick-and-roll žaidėją. 

4. Give and Go, Cross Screen derinys

Give and Go (liet. duoti ir bėgti) yra krepšinio taktika, kurioje vienas žaidėjas perdavęs kamuolį iš karto bėga į priekį (go), siekdamas gauti kamuolį iš savo bendražygio ir atlikti metimą arba prasiveržti link krepšio.

Cross Screen (liet. kryžminė užtvara) yra taktika, kurioje vienas žaidėjas (paprastai puolėjas) užkerta kelią gynėjui (priešininkui), kad jo komandos narys (centras ar kitas puolėjas) galėtų lengviau gauti kamuolį arba gerą poziciją.

Jei du žaidėjai pradeda 3×3 krepšinį veiksmu „duoti ir bėgti“. Jeigu nėra galimybės atlikti perdavimą per prasiveržimą, žaidėjas tęsia žaidimą ir pasirenka Cross Screen taktiką priešingoje aikštės pusėje.

Instrukcija

Žaidėjas, esantis įžaidėjo pozicijoje, pradeda žaidimą perdavimu į kraštą antram žaidėjui.

Perdavęs kamuolį, pirmasis žaidėjas prasiveržia link krepšio, bandydamas atlikti give-and-go žaidimą.

Jei nėra galimybės greitai perduoti kamuolį ir užbaigti atakos, pirmas žaidėjas apsisuka ir pastato kryžminę užtvarą silpnojoje krašto pusėje esančiam trečiam žaidėjui.

Give-and-Go-derinys

Tuomet trečiasis žaidėjas prasiveržia link krepšio, kad priimtų perdavimą ir užbaigtų ataką metimu.

Tuo pat metu 1-as žaidėjas bando užspausti 3-ąjį gynėją ir gali sulaukti perdavimo ir užbaigti ataką, jei 2-as gynėjas neleis perduoti perdavimo 3-iam žaidėjui.

Naudingi patarimai

 • Antrasis žaidėjas turi laukti geros progos atlikti perdavimą.
 • Pirmasis žaidėjas turi sukurti stiprią užtvarą ir užspausti gynėją prieš atsiveriant perdavimui.
 • Trečiasis žaidėjas turi stipriai brautis link krepšio, o jei nėra galimybės atlikti perdavimą ir užbaigti ataką, turi išvalyti aikštę, kad atsirastų vietos perdavimui antram žaidėjui.

5. Ram Screen derinys

Ram Screen (liet. ataka su bloku) yra vienas iš veiksmingiausių krepšinio 3×3 derinių, kurio metu, norint sukurti galimybes pick-and-roll deriniui, naudojamas ram screen.

Šis derinys yra krepšinio taktika, kurios metu žaidėjas, laikantis kamuolį, naudoja savo kūną kaip kliūtį, kad padėtų savo komandos nariui prasiveržti arba pasiimti geresnę poziciją aikštėje. 

Instrukcijos

Pirmasis žaidėjas pradeda žaidimą nuo aikštės pradžios. 2 ir 3 žaidėjai kerta aikštės vidurio link, 3 žaidėjas kerta link žemo bloko, o 2 žaidėjas kerta prie baudų metimo linijos.

trys-x-trys-krepsinis-ram-screen-derinys

Antrasis žaidėjas apsisuka ir užstoja trečiąjį žaidėją žemajame bloke, o po užstojimo pasisuka į išorę, link krašto.

Trečiasis žaidėjas atsitraukia ir sprunka link aikštės vidurio, kad parengtų pick-and-roll ataką pirmajam žaidėjui.

Tuomet pirmasis žaidėjas siekia sukurti progas pelnyti taškus atlikdamas pick-and-roll derinį, o tuo tarpu trečiasis gali veržtis link krepšio arba mesti tritaškį metimą.

Naudingi patarimai

 • Kamuolys turi būti geriausio komandos įžaidėjo rankose.
 • Už kamuolio esančių žaidėjų tikslas – sulėtinti gynėją ir apsunkinti jam galimybę padėti arba pakeisti pick and roll.
 • Būtent dėl to svarbu, kad trečiasis žaidėjas spurtuotų norėdamas nustatyti užtvarą ir taip sukurtų atskirtį.
 • Jei gynėjams vis dėlto pavyksta pakeisti pick and roll, galima pasinaudokite bet kokiu pranašumu, kuris atsiranda dėl susidariusių klaidų.

Išvados – 3×3 krepšinis

3×3 krepšinis – tai ne tik azartiškas ir dinamiškas žaidimas, bet ir puiki proga sustiprinti draugystę ir pagerinti fizinę formą.

Išmokę šiuos penkis veiksmingus 3×3 krepšinio derinius, būsite pasiruošę nugalėti bet kokią komandą. Nepamirškite tobulinti savo įgūdžius ir treniruotis, kad pasiektumėte pergalę!

Tad ko dar laukiate? Suburkite savo komandą, išeikite į aikštelę ir parodykite visiems, kas yra tikrieji krepšinio 3×3 čempionai!

DUK apie 3×3 krepšinį

Kas yra krepšinis 3×3❓

3×3 krepšinis yra mažesnis, intensyvesnis variantas nei tradicinis penkių žaidėjų krepšinis, kur žaidžiama trys prieš tris mažesnėje aikštelėje. 

Kas yra Lietuvos vyrų 3×3 krepšinio rinktinė❓

Tai 3×3 krepšinio komanda, kuri atstovauja Lietuvai tarptautinėse varžybose.

Kuo svarbi 3×3 krepšinio asociacija❓

3×3 asociacija yra esminė sporto šakos dalis, organizuojanti varžybas, nustatanti taisykles ir skatinanti plėtrą, populiarinimą bei talentų atranką šiame populiarėjančiame žaidime.

Kur vyksta 3×3 krepšinio turnyrai❓

Krepšinio turnyrai vyksta įvairiose vietose visame pasaulyje, įskaitant miesto aikštės, sporto arenos, universitetų kiemus, renginių ir festivalių teritorijas bei specialiai pritaikytas krepšinio aikštes.

Kiek žaidėjų sudaro 3×3 komandą❓

3×3 krepšinio komanda sudaro trys žaidėjai. Nėra atsarginių žaidėjų.