Skip to content

Arvydas Sabonis – krepšinio legenda

O dabar užsimerkite ir išgirskite klausimą: „Kas yra geriausias visų laikų Lietuvos krepšininkas?“ Kiek iš jūsų nepaminėjo Arvydo Sabonio? Manau, mažuma. Net jei lygintume Domantą Sabonį, jei jis taptų NBA čempionu ir būtų naudingas komandai su jo tėvu Arvydu, manau Arvydo svarstyklės nusvertų. Kodėl? Todėl, kad Arvydas Sabonis yra kiekvieno krepšinio mėgėjo kraujyje, jis yra Lietuvos krepšinio sinonimas. Anot Vlado Garasto, Arvydo Sabonio negalima lyginti su kitais, nes tokių kaip jis, per šimtą metų gimsta tik vienas.

Sabonis is my hero

Arvydas Sabonis – karjeros pradžia

Lietuvos krepšinio mesijas gimė 1964 m. gruodžio 19 d. 1974 m. pradėjo krepšinio karjerą Kauno krepšinio mokykloje. Pirmasis treneris buvo Jurijus Fiodorovas. Arvydas vidurinę mokyklą baigė 1982 m. Dar būdamas mokiniu, septyniolikos sulaukęs  jis pradėjo karjerą Kauno „Žalgiryje“. Tuo metu Lietuvoje buvo vos dvi rimtos krepšinio komandos, todėl konkurencija tarp žaidėjų buvo milžiniška. Daug laiko įsibėgėti nereikėjo:

  • Tris sezonus paeiliui (1985-1987 m.) „Žalgiris“ vedamas A. Sabonio iÅ¡kovojo Tarybų Sąjungos čempionato aukso medalius.
  • 1982 m. jis jau buvo pakviestas į Å¡alies rinktinę ir tapo pasaulio čempionu!
  • Rinktinėje pavyko įsitvirtinti ilgam ir 1985 m. buvo iÅ¡kovotas Europos čempionato auksas.
  • Pripažinimo už Atlanto ilgai laukti irgi nereikėjo – tais pačiais 1985-aisiais, 74-uoju Å¡aukimu Arvydas Sabonis pakviestas į Atlantos „Hawks“. Deja, dėl amžiaus sandoris neįvyko, bet..
  • 1986 m. dar labiau atkreipęs dėmesį į save, Arvydas buvo pakviestas Portland „Trail Blazers“ komandos jau 24 Å¡aukimu.

arvydas sabonis blazers

Tolimesnis įspūdingos A. Sabonio karjeros kelias

Dėl tuo metu vyravusio politinio klimato, o galbūt dėl dar nenudirbtų visų darbų Europoje, NBA jo laukė beveik dešimtmetį. O darbų Sabonis turėjo daug. Jau 1988 m. įsimintini savo įvykiais – sunki  trauma, neleidusi žaisti beveik visą sezoną, greitas atsigavimas ir prisijungimas prie SSRS rinktinės. Tais metais keturių lietuvių – A. Sabonio, Š. Marčiulionio, R. Kurtinaičio ir V. Chomičiaus vedama, SSRS rinktinė iškovojo olimpinį auksą ir pagaliau nuo sosto nuvertė JAV rinktinę. Po iškovoto aukso treneris A. Gomelskis pažadėjo žaidėjams padėti išvykti rungtyniauti į užsienio klubus. A. Sabonis, galimai norėdamas apšilti kojas užsienio rinkoje, nuskubėjo ne už Atlanto, o į Ispaniją. Pirmiausia, 1989 m. į Valjadolido „Forum“ komandą, o 1992 m. karjerą tęsė karališkajame Madrido „Real“ klube. 1993 ir 1994 m. su „Real“ komanda A. Sabonis tapo Ispanijos čempionu, 1995 m. iškovojo tuometinio Europos klubų (dabartinės Eurolygos) čempionų taurę.

Milžinišką reikšmę A.Sabonis turėjo ir Lietuvos rinktinei. 1992 m. ir 1996 m. buvo iškovota olimpinė bronza. 1995 m. po dramatiško ir neteisingo finalo, dėl tendencingo teisėjavimo buvo laimėtas Europos čempionato sidabras. Pažymėtina, jog 1993 m. kai rinktinei negalėjo padėti A. Sabonis ir R. Kurtinaitis, jautėsi ženklus komandos susilpnėjimas. Todėl tuometinė rinktinė neįveikė netgi Europos čempionato atrankos ir Lietuvos žiūrovai vasarą liko be krepšinio.

1995 m. A.Sabonis pagaliau prisijungė prie Portlendo „Trail Blazers“ komandos, kurioje žaidė septynis sezonus. Vyresniems sirgaliams įsiminė jo dvikovos aikštelėje su Šakilu O‘Nealu. Tuo metu tai buvo du geriausi centrai NBA lygoje. 2003 m. užbaigti savo karjeros ir ištesėti duoto žodžio A.Sabonis grįžo į Kauno „Žalgirį“. Karjerą pavyko baigti trankiai – Sabas tapo LKL čempionu ir būdamas 40-ies buvo pripažintas naudingiausiu Eurolygos sezono žaidėju.

Šiuo metu Arvydas Sabonis tvarko Lietuvos krepšinio reikalus dirbdamas LKF prezidentu.

Sabonis Arvydas ir įvykiai, kurių geriau būtų nebuvę

Apie Arvydą Sabonį yra kalbama gerai arba nieko, bet reikia suprasti, jog jis, nors yra krepšinio dievukas, yra toks pat kaip mes – turintis privalumus bei trūkumus, patiriantis sėkmes bei nesėkmes.

Traumos

Didžiausias traumas Arvydas patyrė būdamas pačiame jėgų žydėjime. Pirmiausia, 1987-ųjų pavasarį, per SSRS rinktinės treniruočių stovyklą Maskvoje jam trūko Achilo sausgyslė. Vilniaus chirurgai atliko tuomet sudėtinga laikoma operaciją. Praėjus trims mėnesiams situacija pasikartojo. Tuo metu Sabonis Arvydas buvo išvykęs tęsti reabilitacijos, bėgiojo laiptais, netinkamai statė koją, slystelėjo ir rezultatas – plyšusi sausgyslė. Vėl operacija, tik šį kartą dar sudėtingesnė. Nepaisant šių išbandymų, A. Sabonis aukščiausiame lygyje žaidė dar 17 sezonų.

Griuvinėjimas

 „Jaunystėje griuvinėjau prie Tkačenkos, o dabar senatvėje prie O‘Nealo“ – pasakė A. Sabonis jo karjerai artėjant prie pabaigos. Karjeros pradžioje septyniolikmetis sunkiai kovojo su Vladimiru Tkačenka žaidžiant prieš CSKA, o NBA lygoje Šakilas O’Nealas kovoje dėl kamuolio neretai nuversdavo Arvydą. Apskritai, pastarąjį žaidėją Arvydas apibūdindavo kaip spintelę turinčią daug lentynų, kurias fiziškai sunku darinėti.

Smūgis 1986 metais

Didysis, tuometinio prestižiškiausio Europos klubinio turnyro finalas. 1986 metų balandžio 3 d. Čempionų taurės finale „Žalgiris“ nusileido nugalėtojos vardą apgynusiai Zagrebo „Cibona“ ekipai rezultatu 82:94. Jau nuo pirmųjų minučių žaidimas stipriai nesiklostė, visą laiką teko vytis varžovus. Jau sumažinus rezultatą iki 61-68 ir užsidegus vilčiai ką nors pakeisti, ji galutinai žlugo 32-ąją minutę, kai Arvydas Sabonis už smūgį Mihovilui Nakičiui buvo pašalintas iš aikštės. Be Sabonio laimėti nebuvo jokių šansų.

A. Sabonio karjeros kelias

Nelemtas interviu – Ar visgi išbėgsi į aikštelę?

Arba kaip žodis žvirbliu išlekia. 2004 metais Arvydas Sabonis, laikydamasis pažado krepšininko karjerą pabaigti gimtajame Kauno „Žalgiryje“, grįžo į Kauną. Pirmose rungtynėse dėl patemptos kirkšnies jis negalėjo dalyvauti. Šviesaus atminimo žurnalistas Sigitas Beleckas, norėdamas pašmaikštauti, antrą kartą uždavė analogišką, provokuojantį klausimą: „Ar likus dviem minutėms ir esant 8 taškams „Neptūno“ naudai, išbėgsi į aikštelę?“ Arvydas susinervino ir pateikė piktoką žvaigždės atsakymą. Nemandagiai su žurnalistais yra bendravęs ir Š. Jasikevičius, ir kitos įžymybės, bet šis interviu krepšinio visuomenei įstrigo ilgam. Dėl tokios nesėkmės žurnalistas labai išgyveno, nemalonu buvo ir Arvydui.

Per plauką nuo NBA finalo ir žiedo

NBA lygoje Arvydas Sabonis irgi nebuvo statistas. Tiesa, tiek Lietuvoje laukto NBA čempiono žiedo iškovoti nepavyko. Arčiausiai jo Arvydas buvo 1999-2000 metų sezone. Tuomet peržengus Vakarų konferencijos finalo etapą, pagrindiniame finale būtų laukęs sąlyginai silpnesnis varžovas – Indianos „Pacers“ komanda. Šansas iškovoti žiedus buvo arti kaip niekada. Pusfinalyje rungtyniavo Portlendo „Trail Blazers“ prieš Los Andželo „Lakers“. A. Sabonis, S. Pippenas, R. Wallace‘as, D. Schrempfas prieš Š. O‘Nealą, K. Bryantą, R. Horry. Serijoje iki keturių pergalių „Lakers“ įsiveržė į priekį 3-1, bet A.Sabonis ir kompanija nenuleido rankų ir išlygino seriją. Lemiamoje kovoje prieš prasidedant ketvirtajam kėliniui Portlendas turėjo 13 taškų persvarą ir pergalė buvo visai arti. Deja, primityvus žaidimas puolime R. Wallace‘ui vis kišant kamuolį į baudos aikštelę visiškai nedavė naudos. Ketvirtasis kėlinukas pralaimėtas 13-31. Į finalą keliauja „Lakers“.

sabonis arvydas nba

„Maccabi“ tritaškis, pamoka senatvėje

2003-04 m. sezone į „Žalgirio“ gretas po 14 metų pertraukos sugrįžęs Arvydas Sabonis buvo arti, kad vėl kovotų dėl čempionų titulo Eurolygos finalo ketverte. Lemiamos rungtynės vyko Tel Avive prieÅ¡ „Maccabi“, kurio garbę gynė Å . Jasikevičius. Tas rungtynes galima apibÅ«dinti kadrais. Paskutinę minutę pirmaujame tokiu skirtumu, jog net 37 taÅ¡kus pelnęs Å . Jasikevičius, gavęs penktą pražangą eina pasveikinti trenerį A. Sireiką. PrieÅ¡ tai, irgi gavęs penkias pražangas, aikÅ¡telę palieka ir A. Sabonis. Jis Å¡ioje dvikovoje pelnė 29 taÅ¡kus. Tada varžovai mažina skirtumą iki trijų taÅ¡kų, žaisti lieka dvi sekundės ir G. Gustas stoja mesti du baudos metimus. Deja, gynėjo ranka sudreba. Netgi to bÅ«tų užtekę pergalei, bet… T. Beardas kovodamas dėl kamuolio prasižengia ir ramiai iÅ¡simetę kamuolį, varžovai perduoda D. Sharpui, kuris pataiko tritaÅ¡kį beveik iÅ¡ aikÅ¡tės vidurio. Pratęsimas, kuris pralaimėtas 107-99 ir Arvydo Sabonio žodžiai: „Gavau pamoką senatvėje“.

Arvydas Sabonis Hall of fame

Metas apibendrinti šlovingąją Arvydo Sabonio karjerą. Tai geriausiai padaro du solidūs įvertinimai – 2010 m. Arvydo išrinkimas į FIBA šlovės muziejų,  ir patekimas į prestižinį NBA šlovės muziejų. Arvydas Sabonis Hall of Fame, Džeimso Neismito krepšinio šlovės muziejuje garbingą vietą užima nuo 2011 metų.

arvydas sabonis hall of fame

Kalboje, kuri truko apie minutę, A. Sabonis sakė: „Man ir mano šaliai ši diena yra ypatinga. Man didelė garbė čia būti. Noriu padėkoti savo šeimai, tėvams, draugams, komandos draugams, treneriams. Ypač esu dėkingas „Trail Blazers“ klubui ir komandos gydytojams. Jie tikėjo manimi ir padėjo po sunkios traumos grįžti į profesionalų krepšinį. Tik dėl jų dabar esu su jumis kartu“. Šis įvertinimas apibendrina pirmąsias A. Sabonio kovas „Žalgiryje“ prieš „CSKA“. Skinant titulus vilkint Lietuvos rinktinės marškinėlius, laimint titulus Europoje, sėkmingai žaidžiant Portland „Trail Blazers“ komandoje ir baigiant šlovingąją karjerą „Žalgiryje“.