Skip to content

Domantas Sabonis žengia tėčio pėdomis

Arvydo Sabonio vaikai kaip tie obuoliai nuo obels – toli nuo krepšinio nenuriedėjo. Galingi Arvydo krepšinio genai paveikė ir vaikus. Tiek tėtis Arvydas Sabonis, tiek ir vaikai – Žygimantas Sabonis, Tautvydas Sabonis, Aušrinė Sabonytė ir Domantas Sabonis – susiję su krepšinio pasauliu.

domantas-sabonis

Sabonio vaikai – koja koja su krepšinio legenda

Sabonio vaikai – Pradėkime nuo vyriausio sūnaus Žygimanto Sabonio. Jis nors apibūdinamas kaip ramus, rimtai žiūrintis į treniruotes, krepšinio aikštelę paliko sulaukęs vos 21 metų ir pasinėrė į verslą. Savo karjeroje Žygimantas žaidė Malagos „Unicaja“ jaunių komandoje, vėliau krepšinis jam liko tik hobiu. Vidurinysis Tautvydas Sabonis skambių pergalių krepšinio aikštelėje nepasiekė, bet kaip treneris jau dabar yra sulaukęs pripažinimo ir sėkmingai dirba Kauno „Žalgirio“ trenerių štabe. Dukra Aušrinė Sabonytė krepšininke netapo, bet asmeninis jos gyvenimas sukasi arti krepšininkų. Prieš keletą metų Lietuvos žiniasklaida jai piršo Joną Valančiūną, bet realybėje ji draugauja su krepšininku Roku Gusčiu.

sabonio-vaikai-ir-seima

Jaunėlis Domantas Sabonis

Pagaliau, jaunėlis Domantas Sabonis. Tai jauniausias Arvydo Sabonio sūnus, bet krepšinio aikštelėje yra pasiekęs daugiausiai. 1996 m. gegužės 3 dieną, Jungtinėse Amerikos Valstijose Portlendo mieste gimęs Domantas jau tada buvo šalia krepšinio aikštelės. Paklausus apie vaikystę ir krepšinį, Domantas JAV žurnalui „Slam“ pasakojo: „Tėtis mus vesdavosi į treniruotes. Ten buvo vaikų kambarys, kur mes leidome daug laiko su kitų žaidėjų vaikais. Krepšininkai ateidami su mumis sveikindavosi. Rasheedas Wallace’as, Damonas Stoudamire’as, Zachas Randolphas – visus juos dažnai matydavome“. Pirmuosius žingsnius krepšinio aikštelėje Domantas žengė su tėčiu galiniame kieme žaisdamas „minusą“.

Domantas Sabonis NBA

Natūralu, jog krepšininkai keliauja kartu su šeima, taigi, A. Saboniui baigus karjerą NBA ir grįžus į Europą, Domantui teko stebėti daugiau europietiško krepšinio, lankyti treniruotes Ispanijoje ir pratintis prie ne tokio atletiško krepšinio. 16 metų sulaukęs Domantas žaidė už Malagos „Clinicas Rincon“ (Ispanijos III divizionas). Jau po metų įvyko debiutas pagrindinėje Malagos „Unicaja“ ekipoje. Sutarties su komanda jis nepasirašė, nes turėjo planų kitąmet išvykti žaisti į JAV studentų krepšinio lygą (NCAA). Žaisdamas Joano Plazos treniruojamoje komandoje, kartu su tautiečiu M. Kuzminsku, Domantas padėjo Malagos komandai pasiekti ACB pirmenybių pusfinalį, kur pralaimėjo Madrido „Real“ komandai serijoje 3-1. Eurolygoje Andalūzijos komanda pateko į Top 16, bet iškovojusi 6 pergales ir patyrusi 8 pralaimėjimus iš tolimesnės kovos pasitraukė.

domantas-sabonis-nba-indiana-pacers

2014 m. Domanto laukė debiutas Gonzagos universitete NCAA pirmenybėse. Pirmasis sezonas buvo skirtas priprasti prie kitokio krepšinio, todėl jo rezultatyvumas buvo tik 9,7 taško per rungtynes. Antrame sezone pasiektas jau 17,6 taškų vidurkis, atkovota 11,8 atšokusių kamuolių ir atlikta 1,8 rezultatyvių perdavimų. Tiesa, komandai žymesnių laimėjimų pasiekti nepavyko.

2016 m. Domantas Sabonis atvėrė NBA duris. Naujokų biržoje simboliniu Sabonių šeimai 11 šaukimu Domantą pasirinko Orlando „Magic“ klubas, tačiau netrukus jį išmainė Oklahoma Sičio „Thunder“. Buvo pasirašytas dviejų metų kontraktas, kuriame figūravo beveik 5 milijonų dolerių suma. Pirmame sezone Domantas Sabonis NBA fiksavo 5,9 taškų vidurkį. Komanda, kurios lyderis buvo R.Westbrookas, tame sezone laimėjo 47 pergales, patyrė 35 nesėkmes ir pasitraukė pirmame Vakarų konferencijos atkrintamųjų varžybų etape.

Domantas Sabonis Pacers

2017 m. Domantas Sabonis buvo iškeistas į Indianos „Pacers“ ekipą. Domanto Sabonio žaidimo kreivė „Pacers“ komandoje ėmė kilti aukštyn. Jeigu pirmame sezone jo rezultatyvumas buvo 11,6 taško, kitame – 14,1, o trečiame – jau 18,5 taško per rungtynes. Tačiau svarbiausia detalė jo žaidime – sėkminga kova dėl atšokusių kamuolių. Pagal šį rodiklį praktiškai visą karjeros etapą Domantas Sabonis Pacers komandoje pirmavo. Kalbant apie „Pacers“ komandos pasiekimus, galima konstatuoti faktą, jog klubas vis labiau yra priklausomas nuo Domanto Sabonio. Nuo 2015-2016 metų sezono komanda visada patenka į atkrintamąsias varžybas. Tiesa, kol kas visus kartus pirmame etape ir iškrenta. Prisijungus Domantui, komanda reguliariajame sezone pastaruosius du sezonus užėmė 5 vietą, o prieš sustabdant NBA čempionatą dėl karantino, žengė 4-oje vietoje.  Ją pavyko ir išsaugoti. Šiais metais atkrintamosios varžybos vyko Orlando „burbule“. Domantas Sabonis patyręs pėdos traumą nespėjo atvykti ir padėti savo komandai.

Akcentuojant asmeninius rezultatus verta pažymėti, jog 2018-2019 m. NBA sezone D. Sabonis buvo išrinktas tarp finalininkų laimėti NBA „Geriausio šešto žaidėjo“ apdovanojimą. Prieš 2019 metų sezoną jis su Indiana „Pacers“ pasirašė 77 milijonų dolerių vertės ketverių metų kontraktą. Domantas tapo pirmuoju lietuviu pasirašiusiu tokios vertės kontraktą. O 2020 m. padarė tai, ko nepavyko padaryti netgi jo tėvui Arvydui – tapo antruoju lietuviu žaidusiu NBA All Star rungtynėse. Pirmasis buvo Ž. Ilgauskas žaidęs 2005 ir 2007 metais, bet pastarasis buvo labiau L. James dubleris, tuo tarpu Domantas Indianos komandoje griežė pirmuoju smuiku. Daugiausiai atkovotų kamuolių ir rezultatyvių perdavimų atliekantis Domantas šiais dviem komponentais atvėrė duris į visų žvaigždžių rungtynes. Pagal šiuos rodiklius jam neprilygo nei tėvas, nei Ž. Ilgauskas, nei bet koks kitas tautietis.

domantas

D. Sabonis Lietuvoje

D. Sabonis nepamiršta ir Lietuvos rinktinės. Jis karjerą pradėjo 2012 metais jaunučių rinktinėje, kitąmet žaidė jaunių, o dar po metų – jaunimo rinktinėje. Ryškių komandinių pasiekimų laimėti nepavyko. Vertinant asmeninius pasiekimus, Europos jaunimo čempionate jis buvo geriausias kovotojas dėl atšokusių kamuolių ir pasiekė čempionatų rekordą – per mačą su Ukraina atkovojo 28 kamuolius. Šis rodiklis akcentavo, jog laikas pasimatuoti rinktinės marškinėlius. 2015 metais gavęs kvietimą iš tuometinio trenerio J. Kazlausko prisijungti į kandidatų stovyklą, Domantas sėkmingai pakeitė traumą patyrusį D. Motiejūną ir pateko į pagrindinę sudėtį.

Europos čempionate vykusiame Prancūzijoje Lietuvos rinktinė užėmė antrąją vietą. Po metų Lietuvos krepšinio rinktinė Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse užėmė septintąją vietą. Nors D.Sabonis tikėjosi pratęsti Sabonių dinastiją olimpinėse žaidynėse, deja iki medalių buvo toli. Lietuva pasirodė prasčiausiai iš visų Europos komandų. Dideles viltys yra dedamos į kitais metais Lietuvoje vyksiančią atranką į olimpines žaidynes. Kol kas nėra aišku ar komandoms atrankoje galės padėti NBA žaidėjai. Žinoma, tokiu atveju pagrindiniai Lietuvos varžovai slovėnai atrankoje neturėtų L.Dončičiaus, bet stipriai buksuojančiai rinktinei netgi atrankoje į Europos čempionatą D.Sabonio parama būtų gyvybiškai svarbi.

d sabonis

O koks yra D. Sabonis ne krepšinio aikštelėje? Ramus, kuklus, santūriai besišypsantis. Kaip ir aikštelėje, taip ir gyvenime iš kiekvienos situacijos jis stengiasi išspausti maksimumą. Netgi karantino laikotarpiu, kai kiti dažnai skųsdavosi veiklos stoka, Domantas buvo užimtas. Pavyko įgyvendinti vaikystės svajonę – išmokti groti gitara. Taip pat daugiau laiko galėjo skirti savo pomėgiui – stalo žaidimams. Domantas toli pažengė „Backgammon“ žaidimo subtilybėse. Maisto gamyba yra dar viena Domanto aistra. Jei išlepusios NBA žvaigždės maitinasi restoranuose, Domantui yra mielesnis naminis maistas. Turint laiko jis mielai ruošia mėsos produktus, lazaniją, kepa pyragus. Domantas mielai padeda ir kenčiantiems nepriteklių – aprūpina benamius reikalingomis minimaliomis pragyvenimui priemonėmis, maistu.