Skip to content

Eurolygos tvarkaraštis ir teisingas (?) baigiamasis formatas

eurolygos-tvarkaraštis

Gegužės 21 dieną nuleidus Eurolygos sezono uždangą, atėjo laikas sudėlioti visus taškus ant „i“. Stambulo „Anadolu Efes“ antrą kartą tapus čempionu, intriga persikėlė jau į būsimo sezono batalijas. Nors neįvertinus praeities, negalima bus kurti ir ateities. Taigi, pradėkime nuo pradžių. Pirmasis akcentas – Eurolygos tvarkaraštis. Dar prieš kelis metus Eurolygos vadovybė nenorėdama susikirsti su UEFA čempionų lyga perkėlė savo turą ketvirtadienio ir penktadienio rungtynių tvarkaraščio ritmu. Žinoma, reguliaraus sezono tvakaraštį sujaukė padidėjęs varžybų skaičius, dvigubos savaitės, vėliau Covid19 situacijos, o dabar pirmą kartą Eurolyga ryžosi koreguoti ir finalo ketverto susitikimo laiką. Pagal naują tvarkaraštį pusfinaliai buvo žaidžiami ketvirtadieniais, o finalinės kovos šeštadieniais. Argumentų dėl šių pakeitimų neteko matyti, bet galima daryti prielaidą, jog įtakos turėjo vėlgi futbolas. Svarbiausių čempionatų – Anglijos, Italijos, Vokietijos, Ispanijos baigiamosios kovos vyko būtent sekmadienį, todėl vėlgi aukščiausio lygio Europos krepšinio turnyras neišdrįso konfliktuoti dėl žiūrovų dėmesio su futbolu.

eurolyga-2022

Gal paseno Eurolygos formatas?

Taigi nugalėtojas buvo nulemtas vėlyvą šeštadienio vakarą finalinėje dvikovoje, bet verta susimąstyti, ar tai buvo teisingas sprendimas? Ne. Nesvarbu ar tai buvo šeštadienis, ar sekmadienis, bet amžinas klausimas: kas anksčiau ar višta, ar kiaušinis? Ar finalinis ketvertas objektyvi vieta, kuri nusprendžia nugalėtoją? Ar tai būtų NKL finalinis ketvertas ar Eurolygos tvarkaraštis, čia ir dabar vienintelės rungtynės gali nuspręsti viso sezono rezultatą. Š. Jasikevičiaus vadovaujama „Barselona“ tvirtai laimėdama pirmąją vietą reguliariajame sezone, tiesa, paskui turėjusi vargo ketvirfinalyje, bet finalinio ketverto pusfinalio rungtynėse pralaimi savo baisiausiam priešui Madrido „Realui“ ir taip per vienas rungtynes palaidoja visą sezoną? Ar tai teisinga? Ir tai ne. Žinoma, yra posakis – visiems sąlygos vienodos. Nors kai kuriems tos sąlygos yra vienodesnės nei kitoms komandoms. Per dažnas akcentas toms vienintelėms sezono rungtynėms krepšininkus verčia susispausti maksimaliai, todėl sąlyginai silpnesni varžovai neturėdami ko prarasti žaidžia labiau atsipalaidavę, todėl gali parodyti savo tikrąjį krepšinį.

Po nelaimėto Eurolygos titulo, Š. Jasikevičius sulaukė netiesioginio „Barselonos“ prezidento ultimatumo. Prezidento kalboje nebuvo aiškios užuominos dėl galimo trenerio keitimo, bet galima įžvelgti netiesioginį spaudimą laimėti ACB, kad nebūtų keliamas klausimas dėl vyr. trenerio keitimo. Pagal konkrakto sąlygas, Š. Jasikevičiui liko dar metai, todėl reiktų iškovoti ACB titulą ir trečią kartą su N. Mirotičiumi bandyti pirmą kartą iškovoti Eurolygą. Vienam – kaip treneriui, kitam – kaip žaidėjui.

žalgiris

Eurolyga 2022  ir sėkmės faktorius

O dabar apžvelkime sėkmės faktorių. Ar naudingas Eurolygos tvarkaraštis Stambulo „Anadolu Efesui“. Laimėjo, taip. Bet šį kartą tai nebuvo sėkmingo ar nesėkmingo Eurolygos finalo vaisius. Apžvelkime rezultatus: pusfinalis laimėtas gražesnėje kovoje nei finalo dvikova. Pergalė prieš Pirėjo „Olimpiakos“ iškovoja rezultatu 77-74. Pirmoje pusėje netgi stipresniu smuiku griežė Graikijos klubas. Tai nebuvo sunku, nes Belgrado arenos žiūrovai skanduodami savo graikiškas skanduotes praktiškai įteisino šeimininko statusą. Tai buvo iki didžiosios pertraukos. Trečiasis kėlinys, kaip sakė „Efeso“ treneris Atamanas, bus mūsų. „Golden state Warions“ komanda įjungė trečiojo kėlinio pavarą ir vienu metu savo pranašumą padidino iki dviženklio skaičiaus. Bartsoko auklėtiniai nenuleido rankų ir ketvirtą kėlinį pavertė nervų karu. Likus sekundei V. Misičius įsmeigė pergalingą tritaškį. Sėkmės faktorius. O jei tritaškis būtų netaiklus? Jei būtų nepavykęs pratęsimas? Ar būtų dėsninga pergalė?

Finalas prieš Madrido „Realą“ laimėtas vos vienu tašku. Pergalė vėl per laimę ar nelaimę. „Realas“ dėl visiems neaiškių priežasčių neprasižengė paskutinės varžovų atakos metu, o tai buvo ir lemingas faktorius pergalei pasiekti.

Pasibaigus „Eurolyga 2022“ sezonui šiuo metu sprendžiamas prezidento, Maskvos „CSKA“ klausimai. Pagaliau einame vienybės su FIBA keliu, bet gal laikas spręsti ir finalo ketverto klausimą? Juk naujoji Eurolyga dar 2020 metais sėkmingai taikė pergalių serijų formatą. M. Timinskas ir S. Štombergas tuomet žaidė tokios serijos finalo dvikovoje. Kodėl visą tai nutrūko? Priežastis: Baigiamoje stadijoje būtų per daug varžybų. Nors serija bent iki dviejų pergalių būtų, manau, sąžiningesnė ir objektyvesnė norint išaiškinti nugalėtoją.