Skip to content

Gediminas Žiemelis ir jo naujas elitinis krepšinio klubas Vilniuje

gediminas-ziemelio-krepsinio-klubas-vilniuje

Neseniai Lietuvos krepšinio visuomenę sudrebino žinia apie kuriamą naują krepšinio klubą Vilniuje. Naujam klubui atsirasti reikia mažiausiai dviejų priežasčių: komandos poreikio tame mieste ir finansavimo. Ar reikia naujo klubo Vilniuje? Ar užteks sirgalių dviem klubams? Manau, kad taip. Lietuvos klubams paskutiniu metu Europoje nepavyksta rimčiau patriukšmauti. „Žalgiris“ Eurolygoje šiemet liko paskutinis, „Rytas“ trečiame pagal pajėgumą Europos turnyre taip pat neparodė gerų rezultatų. „Lietkabelis“ šiemet nustebino, bet mes esame išlepinti pergalių, todėl be taurių ar bent be finalo ketvertų nenurimsim. O kad daug pasiektum, reikalingi dideli pinigai. Kas juos duos? Bent jau pradžioje dideles investicijas žada žadamos didelės verslininkas Gediminas Žiemelis.

gediminas-žiemelis

Kas tas Gediminas Žiemelis

O kas jis toks? 45 metų verslininkas, filantropas. O svarbiausia, žmogus patenkantis į turtingiausių Lietuvos žmonių trejetuką. Jo turtas siekia 1,2 mlrd. eurų. Žiemelis baigė bakalauro verslo vadybos studijas Vilniaus Gedimino technikos universitete ir teisės magistratūros studijas Mykolo Riomerio universitete. Žvelgiant į karjerą, nematome tipinio kilimo laiptais varianto.

G. Žiemelis iš karto visose darbovietėse emėsi vadovaujančio vaidmens. Tai rodo lyderį iš prigimties. Paskutinė darbovietė nuo 2009 m. – AB „Avia Solutions Group“ verslo plėtros direktorius ir valdybos pirmininkas. Gediminas Žiemelis vien aviacija neapsiriboja. Pasak Vikipedijos: „2017 m. įkūrė tarptautinę farmacijos grupę „Pharmasanta group“ (anksčiau – Pharnasanta Group). G. Žiemelis vadovavo trijų bendrovių atvedimui į Varšuvos vertybinių popierių biržą (IPO). Įkūrė daugiau nei 10 sėkmingų startuolių, tokių kaip: Locatory.com, Laserpas, Skycop.com, AviationCV.com ir kt. Šiais metais dėl karo Ukrainoje G. Žiemelio valdoma tarptautinė aviacijos grupė „Avia Solutions Group“ nutraukė savo veiklą Rusijoje. Patirti nuostoliai neturėtų vaidinti lemiamo vaidmens įkuriant klubą.

Naujas Žiemelio klubas – mitas ar realybė

Kol kas dėl naujojo klubo daugiau kalbų nei darbų. Kai kurie sirgaliai apskritai abejoja ar naujasis projektas nesibaigs vien kalbomis, kaip buvo su D. Kasparaičio steigiamu nauju ledo rutulio klubu. Tai pat neramina, nes nėra tvirtos strategijos reikalingos sėkmingam verslui. Pradžioje buvo planų, jog verslininko Gedimino Žiemelio valdomos „Avia Solutions Group“ steigiama komanda pirmiausia rungtyniaus Regionų krepšinio lygoje („TOPsport RKL“). Tada laimimas čempionatas, keliaujama į NKL, ten vėl laimima ir tada jau LKL. Toks pirminis planas G. Žiemeliui galimai pasirodė per ilgas, nors versle staigiai pinigai dažniausiai neatsiranda. O čia kita situacija.

Kur planuoja rungtyniauti?

Krepšinio aikštelėje sėkmės reikia čia ir dabar, nes porą metų rungtyniaujant su silpnais varžovais nesugebėsi pritraukti sirgalių armijos ir abejojama, kad ir už labai didelius pinigus atvyks žaisti nors vienas pajėgus žaidėjas. Toliau buvo kalbų, jog klubas per tris metus turi atidaryti Eurolygos duris. Šiuo metu garsiai apie tai nebekalbama, o akcentuojama, jog klubas turėtų rungtyniauti viename iš europinių turnyrų. Buvo kalbama apie VTB čempionatą, tačiau dabar suprantama, jog dėl visiems žinomų priežasčių, tai nebus įgyvendinta. O europiniai turnyrai yra abstrakti sąvoka. Tai gali būti ir Eurolyga, ir Šiaurės krepšinio lyga. Bet kokiu atveju, europiniai turnyrai reikalingi ir žaidėjų pritraukimui, ir gausesniam sirgalių ratui suformuoti.

Komandos pavadinimas

Tai pat šiai dienai nėra aiškus komandos pavadinimas. Spėliojama, kad bus pasirinktas vienas iš užregistruotų prekės ženklų – „BC Vilnius City“ arba „BC Vėjas“.

Naujasis klubas ir LKL

Atsisakant ilgojo kelio sportiniu principu pasiekti LKL, kažkodėl nėra bandoma į LKL patekti komerciniu keliu, tiesiog nusiperkant vietą. Neoficialiai kalbama, jog jau yra įsigytas LKL klubas ir tai tikėtina, yra Alytaus „Dzūkija“.

Kas bus vadovas?

Antrasis realus žingsnis klubo veikloje – R. Kaukėno paskyrimas į vadovo poziciją. R. Kaukėnas buvo ne tik išmintingas krepšininkas, bet baigęs karjerą, pasižymi ir geromis vadybininko savybėmis. Dar buvo pasirodęs linksmas ir kartu žiaurus pranešimas, kad naujojo klubo sporto direktoriumi bus paskirtas garsus krepšinio apžvalgininkas bei komentatorius Vaidas Čeponis. Nors šis žurnalistas yra legendinis krepšinio asas, iki vadybinių pareigų jam dar toloka. Visa laimė, jog tai buvo balandžio 1-osios pokštas.

Dabar liko kitas žingsnis – pasibaigus reguliariajam čempionatui, kaip žadėjo R. Kaukėnas, paskelbti kokį klubą pavyko įsigyti naujiesiems savininkams. Pagal LKL nuostatus, kovo 31 d. yra galutinis terminas, iki kurio klubams būtina pateikti dokumentus, reikalingus norint gauti kito sezono licenciją.

busima-gedimino-ziemelio-krepsinio-arena

Naujoji arena

Dar kalbant apie gandus pažymėtina, jog kalbama ir apie naują areną. Taip Gediminas Žiemelis įsigijo buvusią „Siemens“ areną, kurioje šeimininkautų nuo 2022–2023 m. sezono startuoti ketinantis naujas Vilniaus krepšinio klubas, mat „Avia Solutions Group“ arena nuo rudens užvers duris rekonstrukcijai. Bet to negana, nes dar vienai naujai arenai buvo siekiama įsigyti papildomą plotą Dariaus ir Girėno gatvėje. Dabar baigiama ruošti treniruočių arenos koncepcija, o startą darbų pradžiai turėtų duoti reikiamų leidimų gavimas.

Kokią klubo viziją turi nauji savininkai? R. Kaukėnas teigia: „Mūsų tikslas – turėti aukščiausiose Lietuvos ir Europos krepšinio lygose reguliariai žaidžiančią komandą ir kurti visokeriopą vertę tiek Lietuvos valstybei, tiek tarptautinei klubo bendruomenei. Kuriame ne tik naują komandą, bet ir tarptautinę krepšinio bendruomenę, kurią kviesime prisidėti ir prie klubo kūrimo sprendimų, ir prie jo valdymo procesų. Tarptautines rinkas ketiname pasiekti eksportuodami krepšinį, o krepšinio patirtis Lietuvos rinkoje gerinsime pasitelkdami inovatyviausias technologijas, kurias arenoje įdiegsime rekonstrukcijos metu“.

G. Žiemelis nenori, jog klubas priklausytų, tik jam vienam, nes tai gali sukelti atmetimo reakciją tiems, kuriems jo persona nėra simpatiška. Verslininkas yra už tai, kad klubą valdytų keliolika asmenų ir jie visi investuotų pinigus. G. Žiemelis daug kritikos pažėrė dabartinei Vilniaus „Ryto“ vadybai. Į klausimą kur dingo pergalės ir titulai, Gediminas Žiemelis turėjo paprastą atsakymą, jeigu „prie“ G. Vainausko buvo pergalės, o dabar jų nėra. Kodėl? Atėję į klubą žmonės turi atsinešti ir savo pinigus, tada atsiras atsakomybė ir pergalės.

Naujas klubo modelis

Dar vienas klubo iššūkis: pirmą kartą Europos klubinio krepšinio istorijoje klubas taptų verslo organizacija, kuri surinktų biudžetą be ženklaus savivaldybės dalyvavimo. Tarptautiniame sporto pasaulyje apie 50 procentų pajamų klubas susirenka iš parduodamų bilietų. Kokių įrankių tam reiktų? Superinės visom prasmėm arenos, gero marketingo, geros bilietų kainodaros, pajėgių žaidėjų, dalyvavimo dėmesio vertame Europos turnyre ir, žinoma, pergalių. Panašų modelį turi Kauno „Žalgiris“. Bent taip buvo prie Šarūno Jasikevičiaus. G. Žiemelis nori padaryti daug pelningiau.

krepsinio-tinklas

O kaip dėl sirgalių? Ar jais pasidalins su Vilniaus „Ryto“ klubu, kai pastarosios rungtynių metu arenos nebūna pačios pilniausios? G. Žiemelio užmojai yra dar didesni. Jis neapsiribos vien Vilniumi ir Lietuva. Tikimasi sutelkti ne tik Lietuvos, bet ir tarptautinę krepšinio bendruomenę. Į kur krypsta verslininko akys? Į Sakartvelą, Islandiją, o iki karo pradžios netgi buvo žiūrima į Ukrainos ir Baltarusijos sirgalius. Priežastis paprasta – šios šalys neturi garsių klubų, todėl įsigydama pajėgų žaidėją iš šių šalių pritrauktų ir tų šalių sirgalių dėmesį. Šią mintį pateisino Kauno „Žalgiris“ sudėtyje turėdamas estą Sim Sander Vene, taip į Nemuno saloje esančią areną pritraukdamas daug Estijos sirgalių.

O dabar apie pinigus. Gediminas Žiemelis remiasi faktais: „Tel Avivo „Maccabi“ iš bilietų renka 10,5 mln. eurų, jų biudžetas yra 17 mln. „Žalgiris“ geriausiais laikais iš bilietų rinko 4,7 mln. eurų, jų biudžetas – apie 10 mln.“ Todėl remiantis pastarųjų pavyzdžiu, būsimo klubo vizija iš bilietų surinkti 6–7 mln. Ir būsimas biudžetas turėtų būti apie 10 mln. Drąsu? Palyginimui, 2020 metų „Žalgirio“ biudžetas buvo – 7,7 mln. “Ryto” – 2,1 mln. „Lietkabelio“ – 1 mln.

Galima klubo vizija

O dabar vizija ir arčiau krepšinio. Matėme sporto pasaulyje daug mesijų, kurie ateina, įmeta pinigus taip siekdami dėmesio ir garbės. Vieni pasiekia rezultatą, kiti pasiekia skandalų virtinę. G. Vainauską atsimename, kad jis išgelbėjo legendinį Vilniaus klubą „Statybą“ nuo išnykimo. Po kelių metų kantrybės buvo iškovoti keli LKL čempionato titulai, dvi Europos taurės. Š. Kalmanovičių prisimename kaip žmogų, kuris išgelbėjo Kauno „Žalgirį“ nuo bankroto ir išnykimo. Jis buvo tikras komandos šeimininkas, nesikišo į žaidimą ir davė įrankius komandos valdymui tiems, kas moka ir geba. Jam pasitraukus „Žalgiris“ vėl du kartus stovėjo prie bankroto duobės. Prisimename ir V. Romanovą. Taip, pinigų verslininkas sportui tikrai negailėjo, bet mėgdavo švelniai tariant labai kištis ir į valdymą, ir dar blogiau – į žaidimą. Koks bus G. Žiemelis? Pamatysime.

Kas bus treneris?

Kokios naujojo klubo vyr. trenerio kandidatūros? Populiariausi interneto portalai kalba apie stambias žuvis, tokias kaip R. Kurtinaitis – legendinis krepšininkas, legendinis treneris ar D. Adomaitis – treneris stovėjęs prie „Ryto“ ir Lietuvos rinktinės vairo ir gėdos nepridaręs. Dar yra aikštingasis T. Pačėsas ir vienintelis užsienietis J. Lakovičius. Kandidatūros tikrai solidžios – vieni geriausių Lietuvos trenerių ir perspektyvus užsienietis.

rimas-kurtinaitis

O kalbant apie komandos sudėtį, pažymėtina jog ne kartą G. Žiemelis akcentavo apie tokį branduolį: 5–6 stiprūs lietuviai ir 5–6 legionieriai, kuriems greičiausiai reikės išleisti mažiau pinigų nei gali CSKA, „Barca“ ar „Real“, nes tokio biudžeto iškart nesurinksi. Žinoma, jei bus orientuojamasi į tarptautinę krepšinio fanų bendruomenę, tai tiesiog būtina turėti bent po vieną žaidėją iš tų šalių, kurios vizijose yra įtrauktos kaip tos bendruomenės dalis.

O kaip dėl lietuvių? Jei žodis virs kūnu, tai naujojo klubo biudžetas bus artimas Kauno „Žalgiriui“. Taigi, į kokius Lietuvius reiktų atkreipti dėmesį? Gerus pinigus Azijos šalyse kalantis M. Kupšas puikiai tiktų naujam projektui. Savo vertę norėtų įrodyti ir L. Birutis, kuris neįsitvirtino Kauno „Žalgiryje“, bet puikiai atrodo ACB lygoje. E. Žukauskas yra dar vienas slaptas arkliukas. Jei jo tarpsezonyje nepagriebs K. Masvytis su „Žalgiriu“ priešakyje, jį turėtų negalvojant griebti naujasis klubas. O kur dar alkanų ir neįvertintų krepšininkų eilė: T. Dimša ar E. Bendžius norėtų ir galėtų suspindėti. Jei „Žalgiriui“ būtų nereikalingas M. Blaževičius, reiktų nepaleisti ir jo. Gėdos nepadarytų ir „Lietkabelio“ deimantai: D. Giedraitis ir G. Orelikas. O kad surinkus žvaižgdyną komandai nebūtų per mažą vieno kamuolio, dėmesio vertas butų I. Sargiūnas iš Prienų. Galima daug svarstyti, bet šie žaidėjai turėtų būti bent atspausdinti kandidatų duomenų bazėje.

Taigi, turime naujo klubo karkasą – laukiame kitame sezone išbėgant į aikštelę.