Skip to content

Justė Jocytė ir kiti krepšinio vunderkindai

justė-veronika-jocytė

Justės Jocytės ir jaunųjų krepšininkių triumfas Europoje vėl privertė prisiminti sąvoką – „krepšinio vunderkindai“. Šiuolaikiniame krepšinyje šiuo metu nėra tokio reiškinio kaip vieno krepšininko dominavimas, kaip buvo Abdul Jabaro arba Jordono laikais, bet karts nuo karto lyderiai iškiša galvas aukščiau visų ir traukia savo komandą. Šiandien Lietuva gali didžiuotis, kaip ant mielių augančia, naujos kartos lydere Juste Jocyte.

jaunoji-krepšinio-vunderkindė-jocytė-justė

Karjeros pradžia

Jau prieš kelis metus šis vardas krepšinio padangėje skambėjo pakankamai garsiai. Rimtą krepšinio karjerą pradėjo gana anksti – 2019 metais naujai sukurtoje moterų Klaipėdos „Neptūno“ komandoje. Iš vaikiškų marškinėlių Justė išaugo labai anksti. Patys rezultatai kalba už save. MKL pirmenybėse Justė Jocytė čempionate vidutiniškai rinko po 29 taškus, o kur dar atkovota 11,3 kamuolio ir atlikta 7,5 rezultatyvių perdavimų. 14-metei nebuvo lygių, todėl reikėjo ieškoti erdvės tobulėjimui. Tik pradėjus treniruotis su moterimis Justė Jocytė pajuto du ypatingus dalykus: jėga ir visiškai kitoks mąstymas, visai kitoks krepšinis, aikštės suvokimas.

Etapas Klaipėdoje ilgai netruko. Profesionalūs klubai tiek krepšinio, tiek ir futbolo ieško naujų „Mesiu“ ar „Ronaldo“. Lietuvos krepšinio superatletė buvo pastebėta skautų iš Prancūzijos. Į „Asvel“ komandos gretas ją pakvietė pats T. Parkeris. Bet tai dar ne viskas. Prieš naują etapą Prancūzijoje moterų krepšinio talentas taip pat debiutavo Lietuvos moterų rinktinėje ir atšventė 14-ąjį gimtadienį. Debiutas dvikovoje su Albanija buvo sėkmingas, per 9 žaidimo minutes J. Jocytei pavyko pasižymėti 4 taškais ir 3 rezultatyviais perdavimais. Jaunučių U16 rinktinėje tai pat pavyko iškovoti Europos sidabrą. Neblogi 2019 metai. O toliau svarbiausia jaunam talentui pakliūti į geras rankas. Tokio amžiaus sportininkui ypatingai svarbu: klubas, atmosfera, santykiai su treneriu.

Vilerbano-Liono „ASVEL“ komandoje pirmiausia teko pabūti jaunimo komandos nare. Talentingai lietuvaitei ilgai laukti debiuto pagrindinėje komandoje neteko. Nuo 2019 m. gruodžio 18 dienos Justė rungyniauja pagrindinėje komandoje ir moterų Eurolygoje. Šie metai Justei Jocytei irgi buvo nuostabūs. Titulai kalba patys už save: Prancūzijos vicečempionė ir Europos jaunių čempionė. Be to, 16-metė žaisdama U18 turnyre sugebėjo tapti ir naudingiausia turnyro žaidėja.

Supertalentas, perlas, deimantas, žudikė kūdikio veidu ir dar daugiau panašių susižavėjimo epitetų teko išgirti jaunajai talentei iš Lietuvos. Malonu, jog tie patys susižavėjimo šūksniai nedingo ir prestižinėje NBA čempiono Tony Parkerio akademijoje. Pavyksta dar labiau kelti savo meistriškumą.

Iš kur ta meilė krepšiniui?

Iš kur tie krepšinio genai? Pajuokaujant, gal todėl, kad lietuvaitė Justė gimė JAV. O jei rimčiau, galima priežastis – tėtis Alvydas. Dažnai, jeigu šeimoj tėvai autoritetai, vaikai renkasi jų profesijas. Pažiūrėkime, A. Sabonio, Š. Marčiulionio ir kitų didžiųjų sprotininkų atžalos. Tiesa, J. Jocytės tėčiui Alvydui nepavyko nuversti kalnų krepšinio pasaulyje. Jis studijavo viename iš Nebraskos koledžų, bet pastoviai kamuojančios traumos privertė baigti krepšininko karjerą. Todėl su pusantrų metų Roku ir vos dviejų mėnesių Juste buvo nutarta grįžti į Lietuvą. Žinoma, tėtis be krepšinio nenurimo. Žaidė Palangoje mėgėjų lygoje.

O čia buvo pastebėta ir Justė! Trenerė Daiva Mažionienė pastebėjo puikų mergaitės kūno sudėjimą ir pakvietė į treniruotes. Pradėjus žengti pirmuosius žingsnius, Justė susidūrė su iššūkiu, kuris, galimai, buvo tas postūmis žaibiškam karjeros šuoliui. Palangoje nebuvo jos amžiaus mergaičių grupės, todėl teko aikštelėje grumtis su net ketveriais metais vyresnėmis varžovėmis. Nuo mažų dienų Justė Jocytė buvo kovotoja, pergalės siekė visur, nepaisė jokių autoritetų: ar tai būtų ženkliai vyresnės merginos, ar tai būtų kiemo žaidimas prieš brolį Roką. Žinoma, dažniau laimėdavo vyresnis brolis. Buvo visko, ir mergaitės ašarų, ir muštynių. Kovos su broliu užgrūdino, todėl vėliau rungtyniauti su vyresnėmis merginomis nebuvo jokių problemų.

Iš kur J. Jocytės venose teka toks stiprus krepšinio kraujas?

Apie tėčio impulsą minėjome. Brolis Rokas tai pat tobulėja krepšinio akademijoje. Romos „Stella Azzurra“ komanda mokina krepšinio paslapčių. Vyresnės kartos sirgaliai puikiai atsimena J. Jocytės dėdę Evaldą Jocį. Pastarasis LKL gyvavimo pradžioje žaidė už Plungės „Olimpo“ komandą, buvo tos komandos vienas iš lyderių, netgi buvo kandidatas į Lietuvos vyrų krepšinio rinktinę.

Žinoma, žemaitiškas chakteris irgi duoda savo privalumų. J. Jocytei sulaukus aštuonerių metų, teko treniruotes perkelti į Klaipėdą. Kasdien kelionės į kitą miestą, griežta trenerė Ramunė Kumpienė, o merginų grupė vėl vyresnė, tiesa, dabar tik dvejais metais. O čia ir pasimatė Justės darbštumas, talentas, kūryba, puikus aikštelės matymas, greitai suvokiamos trenerės duotos schemos.

juste-jocyte

O sėkmės kelias tuo nesibaigia. Labai svarbu visais karjeros etapais disciplina. Justės tėtis Alvydas ne tik negailėjo patarimų krepšinio aikštelėje, bet ir reguliavo savo vaikų rėžimą. Svarbu buvo mityba ir miego laikas. Disciplina ne vien tik aikštelėje, bet ir gyvenime. Nusižengus, bausmė – kelios dienos be krepšinio.

Juodas režimas, juodas darbas davė savo. Lietuvos moksleivių čempionatuose Justei nebuvo kas veikti. Per rungtynes įmetant 30-40 taškų ir atkovojant po 15 kamuolių, signalizavo, jog Justei reikia kilti aukštyn. Ji kilo, pirmiausia, Klaipėdos „Neptūnas“, Lietuvos moterų rinktinė, Vilerbano „Asvel“ Europos grandas. O pakeliui susirinko ir jaunučių, ir jaunimo čempionatų trofėjus, iškovotas sidabro medalis Europos jaunučių (iki 16 metų) čempionate Makedonijoje. O šiais metais, pagaliau, jaunimo čempionato auksas.

Justės rekordai

Rekordai Lietuvos krepšinio vunderkindei atrodo natūralus dalykas. Justė Jocytė gana anksti apsivilko Vilerbano „Asvel“ marškinėlius ir debiutavo Eurolygoje. Ji tapo jauniausia šio turnyro krepšininke per visą varžybų istoriją – palangiškei tuo metu buvo 14 metų ir 29 dienos. T. Parkeris buvo sužavėtas lietuvos krepšininkės žaidimu pareikšdamas: „Po trijų metų turėsime nerealų talentą“. J. Jocytę globoja pats T. Parkeris. Neįtikėtina, bet NBA garsenybė neturi nei kruopelytės puikybės, yra paprastas, nuoširdus, visiškai neišpuikęs žmogus. Ne kartą Justę kvietė į savo namus, dalijo įvairius krepšinio patarimus. Justės tėtis iškilus klausimams visada gali paskambinti T. Parkeriui.

Besimokant krepšinio akademijoje, didelis dėmesys yra skiriamas mokslams. Merginų daug, o tik kelios galimai taps krepšinio profesionalėmis, todėl būtinas geras išsimokslinimas ateičiai. Kadangi angliškai kalbėtis Prancūzijoje nelabai norima, Justei netgi skubos tvarka reikia mokytis kalbėtis prancūziškai. Darbšti mergina ypatingą dėmesį skiria ir mokslams. Kaip jį pati sako: „arba žaidžiu krepšinį, arba mokausi matieką“. Tėčio užklausus, ar neatsiras puikybė pasiekus tokius rezultatus, Tėtis Alvydas buvo užtikrintas. „Neturėtų, nuo mažų dienų mes auklėjame, neužriesti nosies“ . Iš tiesų žurnalistams užklausus, dėl pastovaus lyginimo su L. Dončičiumi, Justė atsakė: „Šis palyginimas gerokai per ankstyvas, reikia daug dirbti, kad būti bent panašiai į šį krepšininką“.

Matas-Buzelis

Matas Buzelis

Kitas supertalentas, kuris dar nėra matomas Lietuvos krepšinio sirgaliams, bet dėl jo vyksta kova ne tik krepšinio aikštelėje – 17-metis Matas Buzelis, tai vienas karščiausių pavardžių, minimų už Atlanto. NBA skautai jį mato pirmajame dešimtuke 2024 metų naujokų biržoje. Tokį įvertinimą turėjo tik Jonas Valančiūnas“. Matas Buzelis tik po 2 metų galės žaisti JAV studentų krepšinio lygoje (NCAA), tačiau didieji universitetai jau pradėjo lenktynes dėl lietuvio parašo.

JAV žiniasklaida rašo, kad Matas domina „Kansas“, „Gonzaga“, „Florida State“, „Purdue“, „Michigan“, „Wisconsin“, „Nebraska“, „Butler“, „George Washington“, „Northwestern“, „Creighton“ ir „Indiana“ komandas. Įvertinant į kokią mėsmalę įsisukęs Amerikos krepšinis, Matas neturi teisės sustoti. Akimirka sustoji ir į tavo vietą jau pretenduoja kitas. Aidas Buzelis, Mato tėtis, rungtyniavęs LKL, šiuo metu dirba masažuotojo darbą už Atlanto ir galimai turėjo įtakos dėl Mato pasirinkimo atstovauti Lietuvai. Matas turėjo galimybę ir buvo labai pageidaujamas JAV jaunimo komandose, bet atkaklus LKF darbas davė savo ir dabar Matas galės užsivilkti Lietuvos rinktinės marškinėlius.

Valdas Chomičius

Krepšinio vunderkindų yra tikrai daug. Verta paminėti ir Valdą Chomičių, kuris priešingai nei paminėti jaunuoliai, ilgametis „Žalgirio“ kapitonas, krepšinio treniruotes lankyti pradėjo tik nuo 15 metų. Užsispyrimas, darbo režimas, atvedė link krepšinio elito. Jeigu tuometinio „Žalgirio“ vyrai nebuvo šventi ir pergalės švesdavo labai garsiai, V. Chomičius buvo visiškai atsisakęs alkoholio. O velnio lašai dažnai pakiša koją talentingiausiems mūsų krepšininkams.

Jonas Valančiūnas

Jonas Valančiūnas savu laiku traukęs jaunimo komandas, dabar yra nacionalinės komandos kapitonas. Didelę įtaką vystantis ir kaip krepšininkui, ir kaip asmenybei padarė mama Danutė. Jonas išlieka puikiu krepšininku, turinčiu gerą humoro jausmą ir nei gramo pasikėlimo.

Jonas-Valančiūnas 

Domantas Sabonis

Domantas Sabonis turbūt neturėjo kito pasirinkimo kaip tapti geru krepšininku, apie tėčio ir visuomenės įtaka nereikia nei kalbėti. O šis jaunuolis kaip ir visi talentai, pasižymėjo užsispyrimu.

Daugiau krepšinio talentų

Verta išskirti R. Rubio, L. Dončičių, šviesaus atminimo D. Petrovičių, krepšinio Mocartu vadinamas dėl ypatingo žaidimo skaitymo. Vaikystėje prieš pamokas privalėjo atlikti kelis šimtus metimų į krepšį. Jis tai darydavo kasdien, nesvarbu ar saulė, ar lietus. Talentų iš ties daug. O kur dar NBA virtuvė su L. James ir kitais. Vien gabumų neužtenka, reikia ir geležinės valios, užsispyrimo, režimo ir tuomet ateina pergalės.