Skip to content

Krepšinio traumos – nelemta Achilo sausgyslė

arvydo sabonio trauma achilas

Visai neseniai Keenanas Evansas rungtynių su Stambulo„Fenerbahče“ pradžioje patyrė Achilo sausgyslės traumą. Ataka visiškai ramiai prasidėjusi, be jokio varžovų spaudimo, jokio driblingo ir trauma lygioje vietoje. Medikų brigada dar net nespėjus pasibaigti rungtynėms atliko operaciją, bet tokių traumų gydymas užtrunka 6 – 8 mėnesius, todėl naudingiausio žalgiriečio sezonas baigtas. Taigi, ar žinote, jog dažniausios krepšinio traumos būtent ir yra nelemtoji Achilo sausgyslė. Traumos yra priežastis karjeros pristabdymui, o gal netgi ir sustabdymui. Apžvelkime keletą iškylių krepšininkų, kurių karjerai pakenkė traumos.

achilo sausgyle trauma sabonis

Achilas sustabdė ir Arvydą Sabonį

Pirmiausia – Arvydas Sabonis. Legendinis lietuvos krepšininkas 1987 m. nutraukė Achilo sausgyslę ir praktiškai mikrochurgo Kęstučio Vitkaus profesionalumas išgelbėjo krepšinio klasiko karjerą. Tuometinė medicina nebuvo taip pažengusi kaip dabar, todėl patyrus tokią traumą dažniausiai krepšininkams tekdavo visam laikui atsisveikinti su didžiuoju sportu. Kitaip tariant, jei Achilas kerta, tai tik iš peties.

Pakviestas į Sovietų Sąjungos rinktinės stovyklą Novogorske A. Sabonis dirbo netausojo savęs. O vyriausias rinktinės treneris „papa“ Aleksandras Gomelskis, kaip buvo įprasta tais laikais, krepšininkų netausojo, jie dažnai rungtyniaudavo su nuskausminamųjų vaistų pagalba, gydymas dažnai būdavo tik kosmetinis. O nelemtas įvykis atsitiko šeštadienio treniruotės metu. A. Sabonis buvo išvežtas į ligoninę.

O savaitgalis tuometinėje Tarybų Sąjungoje buvo šventas reiškinys. Ligoninės chirurgas laisvadienio gadinti nenorėjo, budintis gydytojas neturėjo tiek kompetencijos. A. Saboniui teko kentėti skausmą iki pirmadienio. O svarbi buvo kiekviena minutė. Nutrūkusi sausgyslė traukiasi, todėl prabėgus daug laiko operacija tampa vis sudėtingesnė. O dar svartymas: kur daryti operaciją! A. Sabonis pareikalavo operacinėje matyti garsųjį jau tuo metu Lietuvos mikrochirurgą Kęstutį Vitkų. Šis pasirinkimas buvo lemiamas. Kas geriau pasistengs atlikti darbą, jei ne savas gydytojas lietuvis?

Jeigu ne gydytojo Kęstučio Vitkaus kruopštus darbas, A. Sabonis būtų jau sportbačius pakabinęs ant vinies. Tuo metu tokio tipo operacijos skaitėsi labai sudėtingos ir į sportą grįždavo vos kelis sportininkai. Po mėnesio A. Sabonis nuvyko į reabilitaciją Suomijoje. Gydytojai konstatavo faktą, jog operacija buvo atlikta idealiai. Nors Maskvos chirurgai buvo atsiuntę gydytojui K. Vitkui piešinį kaip turėtų būti atlikta operacija, panašu jog Lietuvos chirurgijos asas pats galėjo pamokyti ir kitus.

O A. Saboniui nuotykiai su achilo sausgyslėmis nesibaigė

Tesiant reabilitaciją Palangoje, antroji žymiai pavojingesnė trauma patirta visiškai lygioje vietoje. Lipant laiptais A. Sabonis suklupo ant operuotos kojos. Rezultatas – sausgyslė plyšo į daugybę skaidulų. O čia ir dabar ypatingai svarbi gydytojo kompetencija. Medicininiu požiūriu achilas, tai daugybės pluoštų junginys. Atmestinai operuojant galima imti ir tiesiog susiųti visą gumulą. Po tokios operacijos vaikščioti galėsi, bet bėgioti ne. K. Vitkus ir komanda vėl susiuvo siulelį po siulelio.

Po kruopščiai atliktos operacijos buvo reikalinga gera reabilitacija. Čia krepšininkui padėjo Porlando „Trail Blazers“ klubas. (Turintis teises į krepšininką po NBA naujokų biržos). Krepšininkui nuvykus į Jungtines Amerikos valstijas, jis buvo apžiūrėtas garsiausių amerikos mikrochirurgų. Pastarieji nusprendė, jog Vilniuje atlikta operacija buvo sėkminga ir jų chirurginio įsikišimo tikrai nereikia. Po reabilitacijos Seulo olimpiada. Gudrusis treneris A. Gomelskis žadėjo, jog A. Sabonio į aikštelę neišleis, jis vyksta tik palaikyti komandos, bet A.Sabonis žaidė ir kartu su komanda laimėjo olimpinį auksą.

Kiti didieji krepšininkai ir jų traumos

Kobe Bryantas

Didysis „Mamba“ arba šviesaus atminimo Kobe Bryantas. Šią traumą krepšininkas patyrė jau link karjeros saulėlydžio, kai jam buvo 35 metai. Reabilitacija truko 8 mėnesius. Po traumos krepšininkas, deja, nebuvo toks kaip anksčiau. Šį trauma nebuvo nepastebėta. Sportinių prekių gamintoja „Nike“ išleido batus pavadinimu „Medical Mamba“, jų funkcija – padėti atsigauti Achilo traumą patyrusiems sportininkams.

Kevinas Durantas

Kevino Duranto pavardė linksniuojama tarp NBA lyderių. Pastarasis, achilo sausgyslės traumą patyrė 2018-2019 metų NBA finalo penktose rungtynėse. Reabilitacija truko visą kitą sezoną. Nepaisant to, talentas nepražūsta, 2020 metais grįžęs ant parketo ir rungtyniaudamas Bruklino „Nets“ komandoje fiksavo net geresnius statistinius rodiklius nei iki traumos. 28,8 taško, 7,6 atkovotų kamuolių ir 5,4 rezultatyvaus perdavimo.

Kevinas Durantas

Klay Thompson

Siaubinga trauma : trūkę kryžminiai raiščiai ir nutrūkusi sausgyslė neturėjo didelės įtakos ir Klay Thomsono žaidimui. 2020 m. Tiesiog metant į krepšį, atletas pajuto siaubingą skausmą. Reabilitacija truko net dvejus metus. Krepšininkas grįžo, fiksavo 19,8 taško, 3,9 atkovoto kamuolio ir 2,6 rezultatyvaus perdavimo statistiką.

Dominikas Wilkinsas

Vyresnieji krepšinio sirgaliai prisimena 1988 metus kaip su Sovietų Sąjungos rinktine tris draugiškus susitikimus sužaidė NBA klubas Atlantos „Hawks“. Tuometiniuose Vilniaus koncertų ir sporto rūmuose didžiausią žiūrovų dėmesį sukaustė Dominikas Wilkinsas. Šis ypatingu šuoliu pasižymėjęs krepšininkas tai pat patyrė sausgyslės plyšimą. Šią baisią traumą patyrė sulaukęs 32 metų amžiaus, o po sėkmingos reabilitacijos rungtyniavo iki 39 metų. Statistika buvo praktiškai identiška kaip ir prieš traumą. Tai buvo skraidantis, besiveržiantis, šoklus, greitas krepšininkas ir pasižymėjęs rekordu pataikant 23 baudos metimus iš eilės. Dar vienas įdomus faktas, jog po šios traumos D. Wilkinsas tapo tritaškių metiku. Tam turėjo įtakos prasiveržimas – nebuvo toks staigus ir reikėjo ieškoti kitokių ginklų užkariaujant varžovų krepšį. Praėjus dviem sezonam po patirtos traumos, D. Wilkinsas pasiekė geriausią tritaškių taiklumo procentą savo karjeroje – 39 procentus.

Isiah Tomas

Isiah Tomas. Tas pats susižeidimas, bet kita istorija. Tai yra dar vienas „blogasis“ berniukas iš Detroit „Pistons“. Jis kartu su Dennisu Rodmanu, Joe Dumarsu, Marku Aguiru, Bilu Lambiru vedė Detroito komandą iškovojant du NBA titulus. I. Tomasas NBA sužaidė 13 sezonų, bet jam esant 32 metų amžiaus patirta dešiniojo achilo plyšimo trauma buvo lemiama. I. Tomasas daugiau į aikštelę nebegrįžo.

Patrikas Ewingas

Vėl gi ar vyresnysis skaitytojas atsimena 1992 metų JAV svajonių komandą? Vienas jų narių Patrikas Ewingas. Jis prisijungė prie Achilo traumų kompanijos. Dalinai plyšusi kairiojo Achilo sausgyslė išvedė iš rikiuotės 36 metų dar vieną NBA legendą. Nors P. Ewingas niekada nelaimėjo NBA čempiono žiedo, jis du kartus žaidė finale (1994 ir 1999 m.) ir iškovojo du olimpinius aukso medalius 1984 metais, dar nebūdamas NBA žaidėjas ir 1992 metais su pirmąją svajonių rinktine. O NBA rytų konferencijoje P. Ewingas ir Niujorko „Knicks“ kompanija niekaip negalėjo peržengti Chikago „Bulls“ su M. Jordanu ir S. Pippenu barjero.

Patrikas Ewingas

M. Jordanui baigus karjerą, atsirado šansas pagaliau pakovoti dėl NBA titulo. Tačiau, 1999 m. visą sezoną P. Ewingą kamavo achilo skausmai, kol galiausiai apšilimo metu, prieš konferencijos finalą prieš Indianos „Pacers“ komandą, plyšo Achilo sausgyslė. Valingasis krepšininkas nusprendė visgi rungtyniauti ir pelnė 10 taškų, bet dėl labai didelio skausmo turėjo pasitraukti iš aikštelės. Komanda ir be jo pagalbos pateko į NBA finalą. Deja, jame serijoje 4-1 pralaimėjo San Antonio „Spurs“ komandai. Po traumos grįžęs P. Ewingas demonstravo ženkliai prastesnius rezultatus. Jeigu prieš traumą įmesdavo 23,2 taško, tai po traumos „tik“ 9,6 taško. Iki karjeros pabaigos rungtyniavo 3 metus.

Eltonas Brandas

Šiek tiek mažesnė NBA figūra Eltonas Brandas. Diagnozė – plyšusio kairiojo Achilo sausgyslė. 28 metai buvo krepšininkui kai patyrė traumą. Statistika grįžus į aikštelę suprastėjo. Įmesti taškai nuo 20,3 per rungtynes nukrito iki 12,1; Atkovoti kamuoliai nuo 10,2 nukrito iki 7 vidurkio. Tačiau krepšininkas daugelyje sezonų išliko stabiliu ir retai praleidžiančiu rungtynes. Kiek ryškesnis prarastas žaidimo komponentas – blokuoti metimai. Po traumos blokų atlikdavo kur kas mažiau.

Marijonas Petravičius

Achilo sąrašą pabaigsime dar vienu Lietuvos krepšininku Marijonu Petravičiumi. Tai dar viena istorija su neskaniu Achilo prieskoniu. Traumos Marijoną lydėjo nuo pat pirmųjų rimtų žingsnių krepšinio aikštelėje. Vos 17 metų rungtyniaujant plyšo kryžminiai kelio raiščiai. Vėliau pėdos operacija, o po jos – kraujo užkrėtimas. Medikai netgi svarstė ar nereiktų amputuoti galūnės! Visgi iš šios situacijos išėjus sveikam ir jau ruošiantis grįžti į krepšinį, trūko Achilo sausgyslė. O tai dar ne viskas. Vėliau diagnozuotas stresinis pėdos lūžis, o dirbant su Lietuvos rinktine dar viena diagnozė – plaučių mikoembolija. Ši diagnozė sustabdė karjerą.

Arvydas Macijauskas

Nuo gimtojo Klaipėdos „Neptūno“ iki Vilniaus „Ryto“ ir toliau iki Vitorijos ir Pirėjų „Olympiakos“. Galiausiai iki NBA. Tai nėra protmūšio klausimo pradžia, tai įžanga apie Arvydą Macijauską. Dėl taiklių tritaškių metimų „Kalašnykovo“ pravardę turintis buvęs krepšininkas turėjo trumpą, bet ypač įspūdingą karjerą. Ir prasidėjo: pradžioje trūko Achilo sausgyslė. Reabilitacija buvo ypač bloga. Viena blauzda tapo siauresnė už kitą net 3 cm. Toliau nugaros išvarža ir krepšinio aikštelėje dedamas taškas. Nuostalgija krepšiniui išlieka, bet kaip pats krepšininkas teigia, reikia gyventi ateitimi.

arvydas macijauskas

Achilo trauma viena iš baisiausių dalykų, kurie gali nutikti kiekvienam krepšininkui. Istorijų daug. Vieni sėkmingai grįžta į aikštelę, kiti baigia karjerą. Krepšininkams linkime išvengti traumų, o sirgaliams stiprios sveikatos!