Skip to content

Krepšinio žaidimai lauke

krepsinio-zaidimai

Krepšinis nuostabus kiekvienam lietuviui. Krepšinis įdomus ir tai yra antroji Lietuvos religija. O ką veikti, kai esi kiemo asfaltuotoje aikštelėje, kurioje yra daug duobių, todėl greitai lakstyti nėra saugu? Gal tiesiog nėra daug kiemo draugų ar nesusidaro lyginis skaičius ir neišeina žaisti krepšinio. O gal tiesiog norisi įvairovės. Taigi metas pakelti akis nuo kompiuterio ekrano, užsidėti kedus ar sportbačius ir prisimenant vaikystę išbėgti į aikštelę. O be tradicinio krepšinio rungtynių veiklos jūsų kūnui ir protui į valias. Krepšinio taisykles žino visi, tačiau kokie krepšinio žaidimai lauke arba žaidimai su krepšinio kamuoliu dominavo vakar ir aktualūs šiandien?

lauko-zaidimai-su-kamuoliu

Populiariausi žaidimai su krepšinio kamuoliu

Krepšinio žaidimų su kamuoliu visame pasaulyje yra begalės. Tačiau kokie žaidimai su krepšinio kamuoliu Lietuvoje žaidžiami jau ne vieną dešimtmetį, o gal net paties krepšinio legendo Arvydo Sabonio?

Kiaušas arba minusas arba asilas

Tai populiariausias žaidimas su krepšinio kamuoliu. Todėl pavadinimas gali būti mažiausiai iš trijų variantų. Tai pat yra keletas ir taisyklių variantų. Bandome sukonkretinti. Pirmas žaidėjas atlieka metimą, jei pataiko, kitas turi pakartoti metimą iš tos pačios vietos, jei pataiko ir jis, kartoja dar kitas žaidėjas. Jei kažkam nepavyksta, tas užsidirba „minusą“ (arba raidę iš žodžio „asilas“) jei visi žaidėjai įmeta, minusas eina tam, kas pirmas įmetė iš savo paskirtos vietos. Šis lauko žaidimas baigiasi tuomet, kai kažkuris žaidėjas surenka visą asilo žodį arba sutartą kiekį minusų.

2 šio žaidimo versija. Minusas su figūromis. Taisyklės tokios pačios: reikia pataikyti iš tos pačios vietos, bet ir pakartoti metimo stylių: laisvas metimas, „kabliu“, pašokus, dvižingsniu, „bobute“ ar panašiai.

Karalius

Šiam krepšinio žaidimui reikalinga kuo daugiau žaidėjų. Mažiausiai trys, daugiausia aštuoni. Žaidėjai užima vietas aplink baudos aikštelę. Jei turime maksimaliai 8 žaidėjus, tai trys vienoje aikštelės pusėje, kiti trys kitoje, dar vienas prie baudos linijos ir Karalius po krepšiu. Žaidimas prasideda visiems vienodai, nuo dešinio baudos aikštelės kampo. Tai vieta turinti egzotišką „Šūdo“ pavadinimą. Įmetus pasislenkama vieną pozicija toliau, dar kartą įmetus jau atsiduriame baudos aikštes dešiniajame kampe, dar kartą įmetus jau stovime prie baudos metimo linijos, dar kartą įmetus jau baudos aikštelės kairysis kampas ir t.t. Tos pozicijos turėjo savo pavadinimus. Pavyzdžiui antroji pozicija – valstietis, baudos metimų linijos pozicija – kareivis.

Titulai nebuvo esminis šio lauko žaidimo tikslas. Svarbiausia buvo įmesti ir pereiti per poziciją į priekį. Neįmetus Karalius (žaidėjas stovintis po krepšiu) gaudo kamuolį jam nenukritus ant žemės. Jeigu įmeta iš ten, kur pagavo kamuolį žaidėjas slenka per vieną poziciją žemyn. Jeigu žaidėjas metė iš „mėšlo“ pozicijos, gauna minusinius taškus, vaizdžiai – kritimas iki kelių, po to juosmuo, kaklo ir virš galvos. Karalius galėjo ir pakelti per vieną luomą – pagavęs atšokusį kamuolį, jis meta iš apačios, jeigu kamuolys neįsipainioja tinkle ir gražiai išskrenda iš krepšio ir neįkrenta atgal per vieną poziciją stumiasi žaidėjas į priekį. Jeigu atšokusį nuo lanko kamuolį pagauna ne karalius o kuris nors iš žaidėjų – jis turi teisę mesti tris kartus iš eilės. Karalius tai pat galėjo būti išstumtas, jeigu iš paskutinės princo pozicijos būdavo įmestas kamuolys.

zaidimai-su-krepsinio-kamuoliu

33 arba 21

Kadangi lauko žaidimuose paprastai nebūdavo vieningų taisyklių, tai šis žaidimas tai pat turi du pavadinimus ir kiemuose keičiamas taisykles. Apibendrinant taisyklės buvo tokios: Žaidimo pradžia buvo atsistojus prie baudos aikštelės linijos. Žaidėjas laimi surinkdamas 33 taškus. Pirmasis metimas nuo baudų linijos. Įmetus, ar neįmetus į krepšį kamuolys turi kartą atšokti nuo žemės, pagavus ir įmetus galima uždirbti 2 taškus, dar sykį pagavus, neatšokusį kamuolį ir įmetus gaunamas 1 taškas. Tuomet savo metimų seriją atlieka varžovas. Renkant 33 taškus, pakeliui sutinkamos degančios taškų sumos: 13, 20, 22. Taškai sudega jei trijų metimu ciklu nepadidiname tos sumos. Pavyzdžiui, jei baudos metimu pasiekiama 13 taškų, galima mesti dar vieną ar du kartus, pataikant ir nesudeginant savo taškų.

Antroji versija buvo tokia: žaidėjas meta nuo baudos linijos, kitas žaidėjas turi gaudyti kamuolį, jei varžovas nepataikys. Iš sugauto kamuolio vietos meta į krepšį ir pataikymo atveju uždirba 1 tašką. Jei neįmeta, atiduoda kamuolį, jei pataikos, eina prie baudos linijos ir kartoja metimus nuo jos. Kiekvienas taiklus metimas – trys taškai. Šioje versijoje degantys taškai nenumatyti.

„Amerikankė“

Šis tuometinis lauko krepšinio žaidimas dažnai dabar naudojamas ir visų žvaigždžių rungtynėse ar pramoginėse žiūrovų varžytuvėse per rungtynių pertraukėles. Šis krepšinio žaidimas lauke vyksta tokia tvarka: Dvi komandos išsirikiuoja eile vienas už kito prie baudos linijos. Pirmi du žaidėjai meta į krepšį vienu metu, gaudo kiekvienas savo atšokusį, meta vėl iš bet kur, iki kol pataiko. Tada perduoda kamuolį komandos draugui prie linijos, šis nieko nelaukdamas meta iki kol pataiko, vėl perduoda kitam komandos draugui ir t.t. Laimi ta komanda, kurios visi žaidėjai būna pataikę. Būdavo leidžiama kamuoliu numušinėti varžovų kamuolį, net ir iš apačios.

Kiti lauko žaidimai su kamuoliu

Ne tik įprasti krepšinio žaidimai lauke, bet ir kiti lauko žaidimai su kamuoliu yra plačiai žaidžiami ir populiarūs.

krepsinio-žaidimai lauke

Traukinys

Šie krepšinio žaidimai lauke vyksta be metimo į lanką, bet naudojamas krepšinio kamuolys. Žaidžiamas kaip turime labai didelį kiekį vaikų. Žaidėjai paskirstyti į dvi, tris ar daugiau komandų, sėdi vorele, kamuolį turi paskutinis žaidėjas. Po švilpuko kamuolys virš galvos perduodamas pirmyn. Kiekvienas perdavęs kamuolį, turi kuo greičiau bėgti pirmyn, atsisėsti voros priekyje, kad nenutrūktų kamuolio judėjimas pirmyn, laimi komanda pirmoji pasiekusi nustatytą vietą.

Užimk kampą

Šiam žaidimui realizuoti reikalinga didelė patalpa ir nedidelis kiekis vaikų. Žaidėjai su kamuoliais stovi aikštės kampuose, du – baudų metimo apskritimuose. Aikštės kampuose esantys žaidėjai, varydami kamuolį, turi pakeisti savo buvimo vietą, po teisėjo ženklo. Tuo pat metu du žaidėjai, išbėgę iš savo apskritimų, stengiasi užimti vietą kuriame nors aikštės kampe. Žaidėjas, likęs be vietos, stojasi į baudų metimo apskritimą ir žaidimas pradedamas iš naujo.

Žvaigždutė

Žaidėjai suskirstyti į komandas, kuriose nelyginis žaidėjų skaičius, kamuolys perdavinėjamas priešais stovintiems žaidėjams (šalia stovinčiam perduoti negalima). Žaidimas be azarto, bet rankų miklumui.

Skardinių kvadratas

Vieta: kvadrato tipo žaidimo aikštelė. Priemonės: krepšinio kamuolys, skardinių ir žaidėjų kiekis vienodas. Žaidėjai padalinami į dvi komandas. Žaidimo aikštelė padalinama kaip kvadrato žaidimui. Abiejuose aikštelės galuose didesniu atstumu viena nuo kitos pastatoma tiek skardinių (kėglių, butelių ar pan.) kiek komandoje yra žaidėjų. Komandos užima savo aikštelės dalį ir žaidimo eigoje negali iš jos išeiti. Žaidimo tikslas – numušti kuo daugiau kitos komandos skardinių. Savo skardines žaidėjai gina stengdamiesi sugauti ar numušti kamuolį. Skardinė yra numušta, nesvarbu ar kamuolys pataikė tiesiai į ją, ar nuo ko nors atsimušęs. Komandos gauna kamuolį paeiliui. Po 15 min. žaidimas baigiasi ir laimi ta komanda, kuri numušė daugiau skardinių.