Krepšinis yra tarsi spektaklis. Tačiau jį kuria ne tik žaidėjai ir treneriai. Svarbus vaidmuo tenka komentatoriams, kurie šį žaidimą paverčia aiškesniu bei emocingesniu. Netgi ypatingai sportu nesidomintys žmonės dažnai kartoja legendinę rusų krepšinio komentatoriaus A. Ozerovo frazę: „Gol, X** tam gol, štanga“. Imponuoja ir dabartinis komentatorius A. Gomelskis su sparnuotomis, kartais įžeidžiamomis frazėmis, ir komiškasis Robertas Petrauskas. Užkrečia ir NBA komentatorių linksmumas ir atsipalaidavimas. O ką turime mes, krepšinio šalis? Ar turime tai, kas padeda mums stebėti krepšinį?
FOTO
Senoji krepšinio komentatorių karta
Vladas Janiūnas
Šviesaus atminimo komentatorius buvo gyvas sportu. Karjerą jis pradėjo kaip vaikų krepšinio treneris. Žinomiausias jo auklėtinis – V. Chomičius, tapęs pasaulio, Europos ir olimpiniu čempionu. Dėl savo raiškaus balso, Janiūnas 1978 metais buvo pakviestas į Lietuvos televiziją, kurioje išdirbo iki 1993 metų. Paskutinis jo komentuotas turnyras – Barselonos olimpinės žaidynės. Sėkmingiausi darbo metai – 1985-1987, vykstant garsiosioms „Žalgirio“ ir „CSKA“ dvikovoms. V.Janiūnas tuomet pamatė daug – „CSKA“ bandymus neleisti žaisti A. Saboniui, kitas A. Gomelskio gudrybes. Nors tuo metu ir priklausėme Sovietų Sąjungai, V. Janiūnas nebijojo atvirai ir emocingai sirgti už „Žalgirį“. Tai buvo dar vienas įrankis kovojant už laisvę ir V.Janiūnas nebijojo akcentuoti mūsų neformalios kovos krepšinio aikštelėje.
Tautvydas Meškonis
LRT televizijos futbolo dinozauras. Nuo 1990 metų pradėjęs komentuoti futbolo varžybas, Meškonis jas komentuoja iki dabar, nors futbolas Lietuvoje yra apmiręs. Gal šis teiginys ir per daug dramatiškas, bet mūsų komandos klubiniuose turnyruose, kaip ir rinktinė atrankose, dalyvauja tik iš „mandagumo“. Todėl T.Meškoniui dažniau tenka komentuoti Europos ar pasaulio čempionatus. Sporto ekspertų vertinamas specialistas yra ne vien tik futbolo žinovas. Net smulkiausių bokso taisyklių ar lengvosios atletikos subtilybių išmanymas, atneša į sporto pasaulį daug intelektinio turto.
Jie buvo vakar, jie yra dabar – Robertas Petrauskas, Linas Kunigėlis ir kt.
Linas Kunigėlis
Po Barselonos olimpinių žaidynių išėjus iš TV eterio Vladui Janiūnui, Lietuvoje neliko kompetentingų krepšinio komentatorių. O ir laikotarpis buvo nelengvas – paprasčiausios krepšinio transliacijos buvo brangios, valstybė gyveno skurdžiai. Pirmieji krepšinio šviesos spinduliai įsižiebė 1993 m. Šarūnui Marčiulioniui įkūrus LKL. Sujudimas. Pakilimas. BTV transliacijos. Ir čia atėjo Linas Kunigėlis. Praktiškai be konkurencijos įsižiebė nauja komentatoriaus žvaigždė. Jis sėkmingai komentavo LKL, vėliau aistringiausius sirgalius prikeldavo naktimis, kartu su kolega Vytaru Radzevičiumi komentuodamas NBA dvikovas. Paskui sekė kelionės kartu su „Žalgiriu“ po Europos taurę ir Eurolygą bei rinktinės varžybų komentavimas. Ir šiandien Linas, nors ir vykdydamas atsakingas pareigas FIBA organizacijoje, neatsisako padėti sirgaliams susigaudyti svarbiausiose LKL rungtynių batalijose.
Robertas Petrauskas
1997 m. Pats būdamas dvyliktokas, nusprendžiau išmėginti sėkmę tuomet LKL skelbtame komentatorių konkurse. Asmeninis pasirodymas nebuvo blogas, bet niekas iš visų konkurso dalyvių negalėjo prilygti R. Petrauskui. Gražus balsas ir greita reakcija buvo šio komentatoriaus „arkliukai“. Nors Robertas Petrauskas nenagrinėja žaidėjų savybių itin smulkiai, bet paprastomis ir kartu natūraliomis įžvalgomis labai padeda sirgaliams stebėti transliaciją. Pradėjęs komentuoti LKL rungtynes, Robertas Petrauskas netrukus ėmė komentuoti ir rinktinės kovas. Vyresni sirgaliai pamena garsųjį Sidnėjaus olimpinių žaidynių pusfinalį su amerikiečiais. O kur dar emocijos, kur ne vietoj ir ne laiku išsprūdęs keiksmažodis? Kam nepasitaiko, kai savo darbą atlieki nuoširdžiai. Robertas kaip komentatorius yra nemirtingas – daugybė kartų jis traukėsi iš komentavimo, bet vis grįždavo ir šiandien jis komentuoja „Žalgirio“ kovas Eurolygoje.
Gimę sport1 televizijoje – Gediminas Reklaitis, Aurimas Budraitis ir kt.
Aurimas Budraitis
Sport1 televizijos veidas ir siela. Nuo pat kanalo įkūrimo 2007 metais, jis komentavo viską kas pakliūdavo po ranka – nuo futbolo iki galiūnų varžybų. Vienu metu A. Budraitį sirgaliai buvo įvardiję kaip žmogų orkestrą. Jis komentuoja, veda laidas, ima interviu, atlieka vertimus, kuria laidas. Krepšinyje išgarsėjo komentuodamas LKL finalų kovas tarp Kauno „Žalgirio“ ir tuometinio Vilniaus „Lietuvos ryto“. Krepšinio sirgaliai tokių emocijų dar nebuvo girdėję. Nors televizija tuo metu priklausė tuometiniam „Žalgirio“ savininkui V.Romanovui, o pats A. Budraitis ne kartą buvo kritikuojamas dėl per didelio lojalumo savininkui, bet pasikeitus televizijos šeimininkams A.Budraitis liko ištikimas Sport1.
Gintaras Brazdžionis
Dar vienas ištikimas komentatorius nuo pat kanalo įkūrimo. Talentingasis panevėžietis savo komentatoriaus arsenale taip pat turi daug sporto šakų – futbolą, krepšinį, ledo ritulį, biliardą ir kitas. Jei jaunoji karta vaikosi didelių pinigų, tai G. Brazdžionis pirmenybę visada teikė darbui. Nesvarbu koks užmokestis, jis keliasi naktį, važiuoja, komentuoja NHL rungtynes, nes sportas jam aukščiau visko. G. Brazdžionis, priešingai nei dabartiniai komentatoriai, niekada nesimpatizavo sportininkams ar komandoms pagal jų tautybę. Už gerus pasiekimus pagiria tiek rusų, tiek amerikiečių sportininkus.
Žilvinas Aleksandravičius
Sistema ir tvarka. Taip galima apibūdinti Ž. Aleksandravičių. Pagal profesiją būdamas pedagogu, jis į kiekvienas rungtynes eina tarsi į pasiruoštą pamoką. Jis būna anksto išnagrinėjęs komandas ir visad po ranka turi statistinius rodiklius. Todėl sodraus balso komentatorius, pradėjęs karjerą Sport1 kanale, buvo greitai perviliotas į Viasat Sport Baltic kanalą, o dabar komentuoja LKL kovas.
Gediminas Reklaitis
Talentas, neabejotinas talentas. Ko reikia geram komentatoriui? Gero balso, dikcijos, emocijų, žinių. Visas šias savybes G. Reklaitis turi. Vėl gi, karjera pradėjęs „gimtinėje“ Sport1 kanale, greitai buvo pastebėtas konkurentų ir pakviestas į komentuoti į Viasat. Sėkmingai dirbęs ir įgavęs sirgalių simpatijas, G. Reklaitis viešai prisipažino apie jį kamuojančia ligą. Tai buvo kliūtis dirbti toliau, bet žinant G. Reklaičio charakterį, įveikęs ligą jis grįš į eterį ir toliau padės stebėti krepšinį ar futbolą. Prieš įkuriant „Sport1“ televiziją, tuometinis jos vadovas A.Tapinas viename iš interviu teigė: „Lietuvoje komentatorių tiesiog dabar nėra, todėl teks išauginti“. Jie išaugo ir sėkmingai padeda sirgaliams stebėti sportą.
Viasat Sport Baltic pradžia – Rytis Kazlauskas, Vaidas Čeponis ir kt.
Vaidas Čeponis
Ohohohoho – tai titulinė V. Čeponio frazė. O Čeponis yra komentatorius, kurio pilna visur. Jis ir rungtynes pakomentuos, ir straipsniuką parašys, ir interviu duos, ir „Uberį“ pavairuos, ir su sirgaliais padiskutuos. Koks Vaido Čeponio išskirtinumas lyginant su kitais kolegomis? Apie svorį, kuris jis meta jau daugelį metų nekalbėsime, o krepšinyje jis turi daug privalumų. Pirmiausia žinios, gili varžybų analizė ir krepšinio intelektas, kurio dėka V. Čeponis galėtų būti ir geru vidutinės komandos treneriu.
Nuo ko prasidėjo garsioji V. Čeponio karjera? Kaip sakė pats Vaidas, duodamas interviu vienam iš portalų: „Aš laimėjau komentatorių konkursą tuometiniame penktajame kanale. Kanalui tada reikėjo komentatoriaus, kuris komentuotų „A lygos“ (dabartinės NKL) varžybas. Pirmasis mačas tada vyko Alytuje. Kad būtų drąsiau, pasikviečiau kartu komentuoti Sergejų Jovaišą. Pamenu, tada labai jaudinausi, pakeičiau ne vienas sauskelnes važiuodamas į Alytų. Televizijos direktorius, paskambinęs ir išgirdęs mano drebantį balsą, pasiūlė atlikti kvėpavimo pratimus, kurie iš tiesų padėjo.“ Pradėjęs „5-ąjame kanale“ Čeponis neilgai trukus pasiekė ir aukščiausią komentatoriaus lygį – Eurolygos varžybas. Nors jis periodiškai yra vienos ar kitos komandos atstovų kritikuojamas dėl neobjektyvumo, šiuo metu sėkmingai komentuodamas LKL varžybas, V.Čeponis sulaukia sirgalių palaikymo ne tik dėl krepšinio įžvalgų, bet ir dėl skoningo humoro jausmo.
Rytis Vyšniauskas ir Rytis Kazlauskas
Jie vienodi. Jie tiesioginiai konkurentai. Ir jie komentuoja aukščiausio lygio varžybas. Jų karjera panaši. Jų balsus painioja net aistringiausi krepšinio gerbėjai. Jie abu Ryčiai, „Viasat Sport Baltic“ kartos vaikai, pradėję ir įsibėgėję šiame kanale. Šiuo metu R.Kazlauskas atstovauja LRT kanalui, o R.Vyšniauskas tebekomentuoja eilinį kartą pervadintame sporto kanale. Jie abu komentuoja „Žalgirio“ varžybas Eurolygoje tuo pat metu, bet skirtinguose kanaluose. Geriausius išsirenka geriausi sirgaliai. Sveikoje konkurencijoje sveikas tobulėjimas.
Šmaikščioji dabartinė karta
Rokas Grajauskas ir Karolis Tiškevičius. Kad jie irgi vienodi, pasakytų sirgaliai. Tiesiog keistuoliai. Tiesiog nusišneka. O gal ir ne. Jų stilius panašus, jų stilius laisvas. Kažkiek panašumo į juos turėjo komentatorius Tomas Langvinis su savo fraze „o dangau“, parodijuodamas NBA komentatorius. Kaip pasakytų Radijo šou personažas Bronius, šie vaikinai sėja velnio sėklą. Žinoma, juokauju. Rokas mėgsta komentuojant eiliuoti, o Karolis mėgsta užduoti ir atsakyti į šmaikščius klausimus. Gal vyresnei kartai reikia daugiau analizių rimtumo, o dabartinei kartai – pokštų. Tai kodėl gi ne? Jie laisvės kartos komentatoriai!
Komentatorių turime ir turėjome daug: V. Mundrys, N. Kesminas, R. Grumbinas, S. Nalivaika, T. Langvinis, S. Beleckas ir kitus. Padėkokime jiems už bendrą sporto orkestrą.