Skip to content

Kazys Maksvytis – ypatingoji šios dienos krepšinio viltis

kazys-maksvytis

Šlovinga V. Garasto era, estafetė perduoda J. Kazlauskui, tuomet nesėkmingas pasirodymas 2001 metų Europos čempionate ir rinktinės vairas patikėtas A. Sireikai. 2006 metais ir A. Sireikos vadovaujama komanda užėmė, tik (!) vietą, todėl treneris turėjo palikti vyr. trenerio postą. Po to Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės trenerio kėdė buvo dažnai keičiama. Žinoma, kiekvienas treneris įnešdavo savo pasiekimus, bet iki šiol tiek „Žalgirį“ tiek rinktinę ilgus metus treniravo V. Garastas, J. Kazlauskas, A. Sireika. Dabar atėjo naujo Lietuvos krepšinio „mesijo“ eilė. Kas jis? Ogi Kazys Maksvytis.

maksvytis-krapikas

Kokius rezultatus turime šiandien Lietuvos krepšinio aikštelėje? Kauno „Žalgiris“ Eurolygoje liko paskutinis. Vilniaus „Rytas“ žygį Europoje baigė labai anksti. Vieną sėkmingiausių sezonų žaidžiantis Panevėžio „Lietkabelis“ visiškai nepritraukia žiūrovų į „Cido“ areną. Krito krepšinio lygis, sumažėjo ir lankomumas. Rinktinės fronte tai pat nėra daug pozityvo. Tik Manto Kalniečio bloko dėka rungtynių pabaigoje prieš Daniją išvengėme fiasko ir rudenį žaisime Europos čempionate. Nuo Nepriklausomybės pradžios išlepinti sirgaliai laukia ne tik patekimo į kitą etapą, bet ir medalių. Žinoma, pozityvo į rinktinės stovyklą įnešė naujai paskirtas treneris Kazys Maksvytis. Iškovotos keturios pergalės iš keturių atrankoje į Pasaulio krepšinio čempionatą, sustyguotas žaidimas, atrasti žaidėjai tokie kaip E. Žukauskas, sukurtas stiprus trenerių štabas, tai pirmieji darbai, kuriuos atliko treneris iš Darbėnų.

Kas gi jis tas Kazys Maksvytis?

Kaip krepšininkas Kazys nepasižymėjo galingais pasirodymais. Kazys Rungtyniavo Klaipėdos krašto komandose „Klaipėdos konteinerių terminalas“ (2012–2014 m.), „Geras Sprendimas“ (2014–2015 m.). Čia galioja sena taisyklė – geras krepšininkas netaps geru treneriu (žinoma yra išimčių). Kviečiame skaityti plačiau apie buvusius krepšininkus, dabar jau tapusius treneriais. 

Taigi tai buvo tik mėgėjiški pasirodymai krepšinio aikštelėje, nes trenerio karjera prasidėjo gerokai anksčiau. Pirmieji akordai sėkmingoje trenerio karjeroje prasidėjo dar 2008 metais, kai su U-16 rinktine buvo laimėtas Europos čempionatas. Vėliau 2010 m. U-18 vėl Europos auksas. Metais paaugusi rinktinė U-19 iškovojo jau Pasaulio čempionų titulą, dar po metų U-20 užbaigė savo ciklą dar vienu Europos aukso medaliu. Su jaunimo rinktine pasiekta viskas, kas įmanoma. Daugelis kalbėjo, jog pagrindinis sėkmės raktas komandose tuo metu buvęs J. Valančiūnas. Žinoma, šis supertalentas davė savo svorio sėkmingam pasirodymui, bet verta pažymėti, jog vieną vasarą rinktinė vertėsi ir be jo pagalbos. Visgi sėkmė slypėjo komandos dvasioje.

Kur dabar V. Čižauskas? Ž. Skučas? G. Pukas? Tuo labiau D. Redikas? Po vieną šie žaidėjai yra vidutiniški, o K. Maskvyčio komandoje čempionai. Netgi ir E. Ulanovas ar J. Valančiūnas galėjo būti eiliniai žaidėjai, bet trenerių sumanumas padarė juos „žvaigždėmis“. Kaip kadaise V. Garastas sugebėjo nušlifuoti brangakmenį A. Sabonį, taip K. Maskvytis davė pradžią ir J. Valančiūnui.

maksycio-zalgiris

K. Makvystis „Sakaluose“ ir „Neptūne“

K. Maskvyčio trenerio karjeros pradžia kažkuo panaši ir į J. Kazlausko. Pastarasis kilti į viršų pradėjo irgi nuo sėkmingo jaunimo čempionato ir papuolė tiesiai į Kauno „Žalgirį“. K. Masvyčiui „Žalgiris“ tapo pasiekiamas tik dabar. O prieš tai pirmieji žingsniai 2011 m. Vilniaus „Sakaluose“, tuomet sėkminga epocha Klaipėdos „Neptūne“ (2012-2015 m.). Per šį laikotarpį iškovoti LKL sidabro medaliai (2014 m.) ir laimėta bronza (2013 m.). Sėkmingai pasirodžius LKL čempionate „Neptūnui“ iškovota galimybė žaisti Eurolygoje. Buvo manoma, jog komanda šiame turnyre bus patrankų mėsa ir kažin ar iškovos nors vieną pergalę, bet Kazys Maksvytis šiuo klausimu turėjo kitą nuomonę.

Pirmiausia – komandos sudėtis. Pažiūrėjus į sąrašą galima teigti nebuvo jokių įspūdingų pavardžių. Gal tik tuo metu karjeros piką pasiekęs D. Gailius. Už tai tvirtas, galingas kumštis – net 9 krepšininkai iš Klaipėdos krašto ir tik 2 legionieriai, kurie nebuvo patys garsiausi. Tas vieningas, sutelktas, pergalingas kumštis, atnešė pergales namuose prieš Belgrado „Cervena Zvezda“, Stambulo „Galatasaray“, Valencijos „Basket“, Vitorijos „Baskonia“. Vienintelė neiškovota pergalė namuose, po trijų pratęsimų, prieš Pirėjo „Olympiakos“. Tos pergalės ir pritrūko norint patekti į Top16 etapą. „Neptūnas“ Eurolygoje buvo namų komanda. Bet tiek pasiekti pergalių su mažu biudžetu ir vidutiniais krepšininkais Eurolygos mastu buvo kažkas fantastiško. Po pasiektų visų jaunimo čempionatų aukštumų, K. Maksvytis sužibėjo ir su „Neptūnu“.

K. Maksvytis ir Panevėžio „Lietkabelis“

Kita K. Maksvyčio stotelė – Panevėžio „Lietkabelis“. 2015 metais nuo gruodžio mėnesio perėmęs vyr. trenerio kėdę, per pusantrų metų su broliais Lavrinovičiais pirmuose gretose iškovojo LKL sidabrą. Taigi, Lietuvos klubiniame krepšinyje pasiektos lubos, neskaitant Kauno „Žalgirio“. Kauniečiai tuo metu K. Maksvyčio kandidatūra nesusidomėjo, todėl didesniems tikslams trenerio karjeroje reikėjo iššūkių iš užsienio. Taigi kitą stotelė – Rusija, Permės „Parma“. Interneto portaluose mirgėjo informacija, jog tai bus klubas iš Rusijos. Todėl internautojai jau tada vertino rimtą K. Maksvyčio potencialą ir labai nustebo, kad tai ne „Zenitas“, ne „Uniksas“ ar net ne „Avtodoras“, o tik „Parma“. Bet kvietimas į vieną galingiausių čempionatų Europoje – VTB.

Pirmasis sezonas Rusijoje buvo labiau apšilimas, o antrajame Permės komanda žygiavo 5 vietoje, bet čempionatas buvo nutrauktas dėl pasaulinės Covid-19 pandemijos. O trečiasis karjeros sezonas irgi klostėsi neblogai, komanda būtų patekusi į atkrentamąsias varžybas, bet Rusijos karinė invazija vasario mėnesio gale sujaukė ir Rusijos sporto pasaulį. K. Maksvytis ir visi Lietuviai žaidėjai paliko Rusijos klubus ir grįžo namo. Nėra to blogo, kas neišeitų į gerą. Prieš metus ar pusantrų Kazys Maksvytis dėl darbo Permės klube negalėjo priimti pasiūlymo treniruoti Lietuvos krepšinio rinktinę ir Kauno „Žalgirį“, o nutraukus sutartį su Rusijos klubu, šias dvi minėtas pareigas jau turi.

zalgiris

Žalgirio ir rinktinės pergalių misija įmanoma?

Vienu metu ir iš karto dvi atsakingiausios Lietuvos krepšinio trenerio pareigos – rinktinės ir Kauno „Žalgirio“ vyriausiojo trenerio postai. Paskyrus K. Maksvytį į šias pareigas, internautojai rašė: „Ar susitvarkys? Ar ne per aukštas barjeras“. Pažymėtina, jog kokį klubą ar rinktinę treniravo K. Maksvytis, niekur gėdos nepridarė. O trenerio kėdė labiausiai braškanti sporto pasaulyje. V. Garastas 1993 metais neatvedė rinktinės į Europos čempionatą, nors prieš metus buvo laimėjęs Barselonos olimpinę bronzą. J. Kazlauskas turėjo daug nervingų lemiamų rungtynių. Kaip būtų pakrypusi jo karjera, jei ne L. Kleizos stebuklai prieš Bosnija ir Hercogoviną, ar J. Mačiulio šou rungtyniaujant aštunfinalyje prieš Gruzijos komandą? Geram treneriui kartais reikia ne tik gerų derinių, gerų žaidėjų, bet ir sėkmės.

Kokios perspektyvos Kauno „Žalgirio“? Šiuo metu komanda vargsta LKL atkrentamosiose. Žaidimas nesiklijuoja net ir turint jau trečiąją trenerį šiame sezone. Gal tai sudėties komplektavimo klaidos? Tikiuosi, kad ir kaip pasibaigtų šis sezonas „Žalgiriui“, K. Maksvyčiui bus leidžiama formuoti sudėtį ateinančiam sezonui pagal savo viziją ir poreikius. Nes šiandien tiesiog nėra daug laiko greitai perteikti mintis žaidėjams, kad jie sėkmingai įgyvendintų jas aikštelėje. Taigi protinga būtų, kad ir kaip pasibaigtų šis sezonas, nekelti trenerio klausimo, o kitame sezone leisti pradėti dirbti nuo balto popieriaus lapo.

Rinktinėje labai svarbu yra chemija. Čia nenusipirksi legionierių. Gausi geriausius žaidėjus, kurie tuo metu bus sveiki ir norės padėti savo šaliai. Darnaus kolektyvo klausimą K. Maksvytis sėkmingai išsprendė visose komandose, kuriose dirbo: ar tai būtų jaunimo rinktinės, ar klubai. Turint gerą atmosferą rūbinėje, turint gerus žaidėjus ir jiems pritaikomus derinius, dar pasitelkiant žiupsnelį sėkmės – galime iškovoti medalius po ilgos pertraukos.

Sėkmės K. Maksvyčiui naujame karjeros etape!