Skip to content

Lietuvos krepšinio rinktinė 2021. Vasara be krepšinio ir viltys ateičiai

lietuvos-krepšinio-rinktinė-2021

Dalyvavimas kiekvienoje olimpiadoje ir 1992, 1996, 2000 metais iškovoti bronzos medaliai išlepino krepšinio sirgalius, todėl šių metų nepatekimas į olimpiadą buvo traktuojamas kaip katastrofa. Ar šis pasirodymas iš tikrųjų toks blogas? Ir taip, ir ne. Komandinėse sporto šakose rinktinių varžybose mes tiesiog neturime kuo pasigirti. Krepšinis, kaip komandinė sporto šaka, visą laiką buvo šalies ambasadoriumi. Jei tarkim, slovėnai be šiuo metu pakilime esančio krepšinio gali pasigirti sėkmingais pasirodymais rankinio ar tinklinio aikštelėse, tai mes, didesnė šalis, turėjome (turime) tik krepšinį. Futbolas kapstosi dugne. Kartais vilties suteikia rankininkų pasirodymai kai būname netoli Europos čempionato slenksčio, bet tai yra viskas. Tinklinis tyli. Ledo ritulys tik kartais sėkmingiau pasirodo savo divizione. Lietuvos krepšinio rinktinė 2021 – ką naujo galima pasakyti?

vydas-gedvilas

Kur galėtų slypėti problema? Pažiūrėkime realiai, tik į aukščiausią ledkalnio viršūnę – rinktinės ar klubų pasirodymus. Viskas prasideda nuo vaikų sporto. Gal per mažai yra tinkamų programų? Sporto būrelių? Gal per dažnai viskas atsiremia į pinigus? Gal valstybė galėtų daugiau finansuoti sporto būrelius, taip labiau pritraukdama vaikus į aikšteles ir paskatindama užversti kompiuterio ekraną? Ilgą laiką sėkmingai krepšinio klubus maitinusi Š. Marčiulionio krepšinio mokykla uždaryta. A. Sabonio mokykla irgi pakoreguota. Gal tai viena iš milijono priežasčių kodėl neiškovojame medalių net jaunimo čempionatuose? Priežasčių turime daug, darbo irgi. Atkaklūs LKF rinkimai visgi parodė, kad krepšinio visuomenei krepšinio ateitis ne vis vien.

Pirmiausia, verta pažymėti, jog Lietuvos krepšinio atskaitos taškas galėtų būti didžiulės intrigos pareikalavęs LKF prezidento rinkimų turas, kuriame LKF nariai iki 2024-ųjų metų šalies krepšinio prezidento postą patikėjo Lietuvos krepšinio trenerių asociacijos (LKTA) prezidentui, buvusiam Lietuvos moterų rinktinės treneriui bei LR Seimo pirmininkui Vydui Gedvilui. Konkurentai Ramūnas Butautas ir Robertas Javtokas atsiliko didžiule balsų persvara.

Vydas Gedvilas – kodėl jis krepšinio federacijos prezidentas?

Nuo nepriklausomybės atgavimo laikų būdavo aišku kas užims LKF prezidento postą. A. Pavilonis, V. Garastas ar A. Sabonis visada buvo figūros, kurios laimėdavo be jokių klausimų. Dabar gi, net lažybų bendrovės negalėjo tiksliai nurodyti kas turėtų laimėti. Nors Vydas Gedvilas – krepšinio federacijos prezidentas – laimėjo užtikrintai, bet kaip nugalėtojas nebuvo lengvai nuspėjamas.

Visgi, kokios pagrindinės pergalės priežastys? Pirmiausia komanda. Kiekvienas patyręs vadybos specialistas turėtų išskirti komandos svarbą. Ar esi mokyklos direktorius, ar įmonės vadovas, ar LKF vadovas – turi turėti stiprią komandą. O ją sudaro laiko patikrinti, patikimi žmonės. Į generalinio sekretoriaus poziciją sugrįžta Mindaugas Balčiūnas, kuris vertinamas kaip vienas geriausių šalyje sporto vadybininkų. Komandoje taip pat yra Rūtenis Paulauskas (treniravimo programų inovacijos) – specialistas, turintis daug praktinės ir mokslinės patirties šioje srityje, Petras Tutlys (LKF komercijos globalizavimas), Ilja Laurs (Investavimo programų konsultantas), Gintarė Petronytė (Merginų krepšinio plėtra), Valdemaras Chomičius (Pokarjerinė integracija) ir Albertas Skurvydas (Sporto mokslo sklaida).

O koks yra Vydas Gedvilas?

Praktinė veikla krepšinyje kalba pati už save. 1993 metais jo ir entuziastų dėka įkurtas ilgiausiai gyvuojantis Kauno „Aisčių“ krepšinio klubas. 1996 metais buvo išrinktas moterų krepšinio rinktinės vyriausiu treneriu. 1997 metais jo treniruojama rinktinė iškovojo vienintelį Europos čempionato aukso medalį. Savo sudėtyje neturėdamas galimų komandos lyderių – Loretos Berūkštienės ir Vitalijos Tuomaitės, jis sugebėjo moterų kolektyvą suburti į kumštį, taip įveikdamas ant popieriaus stipresnes komandas. Pasitraukęs iš krepšinio 2004 metais tapo Darbo partijos nariu. LR Seimo nariu V. Gedvilas dirbo dvi kadencijas (2004–2008 ir 2008-2012 m.). 2012-2013 metais dirbo seimo pirmininko pareigose. Nenorėdamas skaldyti valdančios daugumos, pasitraukė iš pareigų. Dirbdamas politiku V. Gedvilas puikiai išlaikė padorumo ir diplomatijos egzaminą, buvo gerbiamas kolegų.

Į LKF prezidento rinkimus V. Gedvilas ėjo su profesionalia komanda ir aiškia programa. Iš jos galima buvo išskirti šias sritis:

  • Lietuvos specialistų telkimas sprendžiant, vaikų, jaunimo ir suaugusių žaidėjų ugdymą;
  • Merginų ir moterų krepšinio vystymo akseleravimas;
  • Individualaus krepšininkų rengimo akcentavimas;
  • Naujausia šiuolaikine praktika paremtų rengimo programų diegimas;
  • Krepšinio trenerių rengimo aukštųjų mokyklų studijų programų pagrindu stiprinimas;
  • Krepšininko vadybininkų mokymas;
  • Nacionalinių rinktinių programų efektyvinimas.
  • Autonomiškų LKF organizacijų atkūrimas ir stiprinimas: moksleivių krepšinio lyga, moterų krepšinio lyga;
  • LKF narių atstovavimo teisės atstatymas kolegialių organų veikloje;
  • Unikalios LKF valdymo struktūros stiprinimas;
  • LKF Vykdomojo Komiteto narių skaičiaus atstatymas.
  • Naujoji komercinė LKF kryptis: „Lithuanian-basketball.com“ prekinio ženklo globalizavimas;
  • Krepšinio inovacijų centro įkūrimas;
  • Integruotų paramos paketų su LKF nariais kūrimas ir pardavimas;
  • Krepšinio projektai Kinijoje ir kitose Azijos žemyno šalyse;
  • Krepšinio projektai Afrikos žemyne; E-Sporto projektai;
  • Krepšinio internetinė televizija „www.krepsinio.tv“.

Visi šie punktai aiškūs ir konkretūs, bet eiliniam krepšinio sirgaliui yra nematomi. Pagrindinis lakmuso popierėlis parodantis LKF darbą bus vyrų krepšinio rinktinės pasirodymas. Todėl pagrindinį darbą V. Gedvilas jau atliko, susitardamas ir paskirdamas rinktinės treneriais vyrų – K. Maskvytį, moterų – R. Grigą.

foto

Pramintas LKF pilkuoju kardinolu

Ir baltas, ir juodas M. Balčiūnas. Per visą LKF darbo istoriją apie save išklausęs daug šilto ir šalto, kantriai ir produktyviai dirbo savo darbą. Girdėdamas apie save tokius epitetus kaip „LKF pilkasis kardinolas“ ar „krepšinio Baukutė“ M. Balčiūnas būdamas V. Garasto dešiniąja ranka, rodė gerus darbo rezultatus. 2009 metais Lietuvos krepšinio rinktinė vadovaujama R. Butauto, nesėkmingai pasirodė Europos krepšinio čempionate ir prarado galimybę žaisti 2010 metų pasaulio čempionate. Norint gauti vardinį kvietimą į jį, reikėjo didelės sumos pinigų ir, žinoma, diplomatinių gudrybių. Šioje srityje padėjo M. Balčiūno patirtis. 2010 metais Lietuva žaidė pasaulio čempionate ir užėmė trečią vietą. Kitų metų Europos čempionatas turėjo vykti Lietuvoje ir jam pasiruošti reikėjo atlikti daugybę darbų. Turėjome tik vieną jam tinkamą areną Vilniuje – „Siemens“ areną. Iškilo arenos Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje. Vėliau pasaulio krepšinio žmonės gyrė profesionaliai surengtą Europos čempionatą, už kurį buvo atsakingas darbo grupės vadovas M. Balčiūnas.

Tiesa, padėka ir šlovė greitai baigiasi. M. Balčiūno atžvilgiu atsirado kaltinimai dėl finansinių machinacijų ir dovanoto televizoriaus. Teko netgi 10 parų praleisti areštinėje. Daug sveikatos kainavę prokurorų kaltinimai po septynerių metų subliuško, bet į užimamas pareigas M.Balčiūnas nebuvo sugrąžintas. Talentingas krepšinio vadybininkas ilgai be veiklos nebuvo. Kartu su dabartiniu savo vadovu V. Gedvilu įkūrė IBU krepšinio universitetą. Grįždamas į LKF vadovaujamas pareigas M.Balčiūnas turi aiškius tikslus. Pirmiausia – atgauti krepšinio sirgalių ir rėmėjų pasitikėjimą. Po 2011 metų Europos čempionato Lietuvoje LKF banko sąskaitoje buvo net 12 mln. litų, buvo įgytas didelių rėmėjų, pagarbos ir visuomenės pasitikėjimas. Dabar vienas pirmųjų darbų – nepriklausomos organizacijos tiek moterų, tiek vaikų krepšinio lygoms. Taip pat svarbi ir LKF vykdomojo komiteto nepriklausomybė. Norisi, kad visi turėtų savo nuomonę ir nebijotų kultūringai paprieštarauti.

krepšinio-federacijos-prezidentas-lkf

Kazys Maskvytis – geriausia ką šiuo metu turime?

Iš rinktinės posto pasitraukus Dariui Maskoliūnui, kandidatais jį pakeisti vėl buvo minimos R. Kurtinaičio, K. Kemzūros ar D. Adomaičio pavardės. Postas buvo patikėtas K. Maskvyčiui, kuris su 1992 metų auksine karta laimėjo tris Europos ir vieną pasaulio jaunimo čempionato apdovanojimą. Savo darbais K. Maskvytis įrodė, jog darbštus ir užsispyręs žemaitis pasiekia savo. Trenerio karjerą pradėjęs 2008 metais, su U-16 rinktine laimėjo Europos čempionatą, su U-18 – 2010 m. Europos čempionatą, su U-20 – 2011 m. pasaulio ir 2012 m. Europos čempionatus.

Viską pasiekęs jaunimo čempionatuose, K. Maskvytis ilgą laiką dirbo klubiniame krepšinyje. 2019 m. jam buvo pasiūlyta užimti Lietuvos nacionalinės rinktinės vyr. trenerio postą, bet dėl įsipareigojimų konktrakte „Parmos“ klubui viliojančio pasiūlymo teko atsisakyti. „Neypatingai ir stengėsi tuometiniai LKF vadovai“ – spaudai sakė dabartinis rinktinės treneris. Naujųjų LKF vadovų noras buvo didesnis. O savo darbais K. Maksvytis savo vertę yra įrodęs ir klubiniame krepšinyje. Čia trenerio karjerą pradėjęs 2010 m. tuometinėje Kauno „Aisčių“ komandoje, vėliau treniravo Vilniaus „Sakalus“. Klaipėdos „Neptūną“ (2014 m. LKL – 2 vieta, 2013, 2019 m. – 3 vieta), Panevėžio „Lietkabelį“ (2017 m.-LKL 2 vieta). Vadovaudamas Klaipėdos „Neptūnui“ 2015 metais varžėsi Eurolygoje ir tik per plauką nepateko į tolimesnį etapą. 2019 m. pasirašė sutartį su Rusijos klubu iš Permės – „Parma“. 2019 m. dalyvavo NBA vasaros lygoje, dirbo Minesotos „Timberwolves“ trenerių štabe.

Naujai iškeptas treneris jau dabar dėliojasi namų darbus

Krepšinio žaidėjų vertinamas už draugiškumą bei protingą ir laisvą krepšinį, K.Masvytis dėlioja rinktinės mozaiką. Kazys Maksvytis laikomas žaidėjų treneriu, kurį mėgsta visi jo buvę auklėtiniai. Po daugelio metų susitikę buvę rinktinės nariai šiltai bendrauja su buvusiu treneriu. Dabar rinktinėje jis gali turėti keturis žaidėjus, kuriuos yra treniravęs – Jonas Valančiūnas, Edgaras Ulanovas, Arnas Butkevičius, Rokas Giedraitis. Žinoma, to negana ir K. Masvytis stengiasi ištraukti į dienos šviesą krepšininkus, kurie gali būti naudingi ateities kovoms. Pirmiausia, didelę patirtį sukaupęs A. Juškevičius. Nors jis paskelbė apie karjeros pabaigą rinktinėje, bet bus įkalbinėjamas grįžti. Taip pat kitų trenerių nepastebėtas E. Žukauskas, sėkmingai rungtyniaujantis „Permės“ klube VTB lygoje.

Dėl aikštingo charakterio su D. Adomaičiu ir D. Maskoliunu bendros kalbos neradęs D. Motiejūnas taip pat yra laukiamas rinktinėje. O kur dar strateginiai planai kartu į startinį penketą išleisti D. Sabonį ir J. Valančiūną? Treneris jau dabar galvoja apie rezervus, kurie, jo manymu, yra neišnaudoti. Šiame Eurolygos sezone rungtyniaus M. Kalnietis, L. Lekavičius, T. Sedekerskis, M. Kuzminskas, R. Giedraitis, R. Jokubaitis, M. Grigonis, E. Ulanovas, A. Gudaitis, D. Motiejūnas. Gal komandai sutiks padėti ir I. Brazdeikis. Sėkmės atveju turime rinktinę sudarytą vien iš Eurolygos ir NBA žaidėjų. O kur dar neabejotinai svarbūs atrankos „languose“ T. Dimša, E. Bendžius, A. Butkevičius, G. Masiulis? Žaidėjų turime nemažai, svarbu tinkama strategija bei psichologija.

Kol kas galima teigti jog LKF vadovas – V. Gedvilas, generalinis sekretorius – M. Balčiūnas ir vyr. treneris K. Maksvytis yra geriausia kas galėjo nutikti Lietuvos krepšiniui. Kaip bus – pamatysime.